Ob obletnici ustanovitve ZRS Koper so v gledališču priredili dogodek “Istrski raziskovalni utrip”

V Gledališču Koper so se v sredo v okviru cikla Spoznaj - sproščeni pogovori o znanosti, nekdanji akterji, ki so bili zaslužni za ustanovitev raziskovalnega središča in tudi, nekaj let kasneje, univerze, spominjali samih začetkov, ki so bili na trenutke burni in tudi tajni.

Prof. dr. Oto Luthar, direktor ZRC SAZU, je bil izjemno pomemben 
člen pri ustanavljanju humanistične fakultete v Kopru, ene od 
ustanovnih članic Univerze na Primorske.
Prof. dr. Oto Luthar, direktor ZRC SAZU, je bil izjemno pomemben člen pri ustanavljanju humanistične fakultete v Kopru, ene od ustanovnih članic Univerze na Primorske.  

KOPER > “Znanstveno-raziskovalno središče je bilo po ustanovitvi Luke Koper največji generator razvoja za obalno regijo”, se je časov ustanovitve tega inštituta spominjal zdajšnji direktor Rado Pišot. Pot do ustanovitve raziskovalnega inštituta in sedem let kasneje tudi Univerze na Primorskem, pa ni potekala premočrtno. Prizadevanja za ustanovitev znanstvenega inštituta “so se pojavila že pred osamosvojitvijo”, je povedal Oto Luthar, direktor ZRC SAZU in na začetku tudi izjemno pomemben člen pri ustanavljanju humanistične fakultete v Kopru, ene od ustanovnih članic Univerze na Primorske.

Spočetka prisotno navdušenje

Sicer sta obe instituciji, tako raziskovalno središče kakor Univerza na Primorskem, nastali kot rezultat dolgotrajnih prizadevanj po decentralizacij raziskovalne dejavnosti in visokega šolstva v Sloveniji. “Ko jim je v Ljubljani postalo jasno, da se na Primorskem ustanavlja zgodovinski oddelek, so mene, Egona Pelikana in Darka Darovcapoklicali na zagovor, češ zakaj jim nismo povedali, da ustanavljamo konkurenčni oddelek”, se je začetkov delovanja, ki so bili, zaradi nenaklonjenosti širšega akademskega okolja do ustanavljanja novih študijskih programov, na trenutke oviti tudi v tančico skrivnosti, še spominjal Oto Luthar.

dr. Oto Luthar

direktor ZRC SAZU

“Ko jim je v Ljubljani postalo jasno, da se na Primorskem ustanavlja zgodovinski oddelek, so mene, Egona Pelikana in Darka Darovca poklicali na zagovor, češ zakaj jim nismo povedali, da ustanavljamo konkurenčni oddelek.”

Nasploh so se vsi sogovorniki dogodka, ki je potekal v koprskem gledališču, strinjali, da so bili začetki ustanavljanja inštituta in kasneje Univerze na Primorskem prežeti z navdušenjem maloštevilnih akterjev. Akademik Jože Pirjevec se je tako z dobršno mero nostalgije spominjal začetkov predavanj na humanistični fakulteti, “kjer sem predaval v predavalnicah nad pošto, pa v gledališču. Prva leta so bila nepozabna, bilo je prisotno veliko navdušenje, imeli smo prijateljski odnos s študenti, a je nato na žalost prišlo do katastrofe.” Simbioza med raziskovalnim in pedagoškim delom je bila pretrgana.

Nenaravna razcepitev

“Nekomu ni ustrezalo zlitje med raziskovalnim in pedagoškim delom”, je poudarila Lucija Čok, prva direktorica ZRS Koper in prva rektorica UP. “Če bi ta simbioza med raziskovalnim in pedagoškim delom, ki je naravna, tudi ostala, Marušičev klan ne bi mogel peljati stvari tako, kot jih je”, pa je nasilno razcepitev in serijo odpuščanj uglednih profesorjev po prevzemu vodstva univerze s strani Dragana Marušiča opisal Luthar. “Mene in druge so odpustili zaradi nesposobnosti”, je povedal Pirjevec in dodal, da je po vsej kalvariji, ki so jo doživljali v času nasilne razcepitve med znanstvenim središčem in univerzo “pravi čudež, da smo znanstveno središče rešili. Danes smo na zemljevidu evropske inteligence.”

dr. Oto Luthar

direktor ZRC SAZU

“Če bi ta simbioza med raziskovalnim in pedagoškim delom, ki je naravna, tudi ostala, Marušičev klan ne bi mogel peljati stvari tako, kot jih je.”

“Naša zakonodaja še vedno postavlja ločnico med raziskovalnim inštitutom in univerzo. Zakaj zakonodajo še vedno postavlja raziskovalne institucije v podrejen položaj v nasprotju z univerzami”, se je ob zaključku srečanja vprašala Lucija Čok.

30

let mineva od ustanovitve ZRS Koper

dr. Jože Pirjevec

akademik

“Mene in druge so odpustili zaradi nesposobnosti.”


Najbolj brano