Na kmetijskih kompleksih bodo za zaščito pred burjo posadili več kot 64.000 dreves in skoraj 100.000 grmovnic
Goriška
13. 12. 2024, 05.12
, posodobljeno: 13. 12. 2024, 08.54
Na Ajdovskem so v teh dneh začeli saditi zelene protivetrne pasove za zaščito polj pred vetrno erozijo in izhlapevanjem vode. V 23-kilometrsko linijo bodo posadili približno 64.000 dreves in 100.000 grmovnic. Slab milijon evrov vredno naložbo financira ministrstvo za kmetijstvo, prve sadike je županu Tadeju Beočaninu pomagala posaditi kmetijska ministrica Mateja Čalušić.
AJDOVŠČINA
> Občina Ajdovščina je med prednostne naloge v kmetijstvu poleg gradnje namakalnega sistema vključila tudi zasaditev protivetrnih pasov. Predvideli so jih na kmetijskih površinah, kjer so jih načrtovali že ob agromelioracijah pred štiridesetimi leti.
Z zelenimi pasovi želijo omejiti odnašanje rodovitne prsti in zmanjšati izhlapevanje vode. Na Ajdovskem še niso pozabili začetka leta 2012, ko je orkanska burja z njiv Ajdovskega polja po grobih ocenah odnesla več kot 10.000 kubičnih metrov rodovitne prsti. Hkrati bodo mejice nudile tudi zatočišče živalskim vrstam.
Janez Furlan
vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve
“Kot so pokazale analize, protivetrni pasovi ne varujejo le zemljišč, temveč tudi povečujejo hektarske donose kmetijskih kultur za 20 do 30 odstotkov.”
Mejice povečujejo hektarske donose
Na občini pristavljajo, da ne gre za “izumljanje tople vode”. Mejice so poznali že v preteklosti, a so v Vipavski dolini že skoraj izginile zaradi neprimernih posegov. Na občini dodajajo, da so se pozitivni učinki potrdili tudi s poskusno zasaditvijo v pilotnem projektu Prilagajanje na vplive podnebnih sprememb v Vipavski dolini, ki ga je občina s partnerji začela pred osmimi leti v okviru programa EU Life ViVaCCAdapt. “Kot so pokazale analize, protivetrni pasovi ne varujejo le zemljišč, temveč tudi povečujejo hektarske donose kmetijskih kultur za 20 do 30 odstotkov. Gre za trajnostni ukrep, ki bo prispeval k razvoju regije za prihodnje generacije,” je prepričan vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve Janez Furlan.
Sadnja se je začela te dni. Po načrtih bodo v 23 kilometrov dolgo zeleno linijo zasadili več kot 64.000 dreves in skoraj 100.000 grmovnic, kar bo, kot so prepričani na občini, ustvarilo zeleni ščit, prilagojen ekosistemu Vipavske doline. Rok za izvedbo se izteče junija prihodnje leto, glavnino dreves in grmovnic pa bodo posadili do začetka pomladi, se nadeja Furlan. Dela izvaja družba SGG Tolmin. Na občini pojasnjujejo, da bodo mejice zasadili na območjih, kjer so za posege v prostor dobili soglasja pristojnih služb. Poudarjajo še, da se ne bo posegalo na zasebna zemljišča. Da se ne bi ponovile slabe prakse iz preteklosti, bodo poskrbeli tudi za nadzor.
Naložba za zanamce
Skoraj milijon evrov vreden projekt so kot pomemben ukrep prepoznali tudi na ministrstvu za kmetijstvo, ki je zanj zagotovilo nepovratni denar. Na terenu ga je pospremila tudi kmetijska ministrica Mateja Čalušić.
“Zasaditev drevesa ni le simbol, ampak konkretno dejanje za zaščito kmetijskih površin, izboljšanje mikroklime in ohranitev naravne dediščine Vipavske doline,” je dejala ob obisku v Ajdovščini. “Prepričan sem, da nam bodo zanamci hvaležni, da smo ravnali premišljeno in preudarno, tako do narave in kmetijske panoge kot tudi do vseh tistih, ki se bodo s kmetijstvom v Vipavski dolini ukvarjali v prihodnje,” je dodal župan Tadej Beočanin.