Kako bodo ohranjali dediščino EPK, zaenkrat ostaja neznanka
V Novi Gorici še vedno ne vedo, kako ohraniti zapuščino Evropske prestolnice kulture (EPK). Zato je Mestna občina Nova Gorica pripravila javno razpravo, ki bi osvetlila vprašanja in tudi odgovore. Kljub prisotnosti tistih, ki se zavzemajo za ukinitev javnega zavoda GO! 2025, je bilo slišati le pozive, da ta obstane, in k ohranitvi dediščine EPK
Novogoriški župan Samo Turel, direktorica zavoda GO!2025 Mija Lorbek in goriški župan Rodolfo Ziberna.
Foto: Ana RojcPo daljšem uvodnem nagovoru novogoriškega župana Sama Turela ter tistih, tesno povezanih z EPK, je besedo na torkovi javni razpravi dobil širši krog občinstva.
Večina razpravljavcev je opozarjala na to, da je bila EPK v tujini veliko bolje ocenjena kot na Goriškem. Prav tako je bila to prva čezmejna prestolnica, ki je povezala mesti v dveh državah različnih jezikov in kultur.
"Leto 2025 mora biti neka ločnica, neka črta v zgodovini, saj med Novo Gorico in Gorico nikoli več ne bo tako, kot je bilo pred EPK, pa če to želimo ali ne," je opozoril Miha Kosovel iz Društva humanistov Goriške in dodal, da lahko to zapravimo z ukinitvijo zavoda GO! 2025 ali pa ohranimo za prihodnje rodove, saj je "EPK priložnost, ki jo dobi mesto le enkrat".
Direktorica Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici Tanja Martelanc je povedala, da imajo v zavodu GO!2025 obsežno zbirko različnega arhivskega gradiva, ki je povezano z EPK. Župana in mestni svet je tudi pozvala, naj določi javno pravno osebo slovenskega prava, ki bo po prenehanju delovanja zavoda GO! 2025 skrbela za dokumentarno in arhivsko gradivo."Gradivo ne more biti hranjeno v Italiji," je še poudarila.
Marino Marsič iz zamejske Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) je povedal, da bi morali biti ponosni tudi na razkrivanje zgodovine ob slovensko-italijanski državni meji. Zato je pozval vse izobraževalne ustanove na slovenski in italijanski strani, naj obiščejo EPICenter in si ogledajo razstavo o življenju ob meji.
Jurij Krpan, ki je kot kulturni delavec sodeloval pri novogoriškem dogajanju v času EPK, čeprav živi in dela v Ljubljani, je povedal, da je Novi Gorici ob razglasitvi nosilca naslova EPK marsikdo v Ljubljani zavidal. Ustvarjenega je bilo veliko dobrega in tudi zato bi se morali potruditi, da se nadaljujejo projekti, ki so se na Goriškem začeli v času EPK.
Čeprav so bili v dvorani prisotni tudi tisti, ki se zavzemajo za ukinitev javnega zavoda GO! 2025, jih kljub možnosti v razpravi ni bilo slišati. Možnost bodo ponovno dobili na kateri od treh podobnih razprav na dano temo, ki jih Mestna občina Nova Gorica pripravlja v prihodnjih mesecih.