Inštitut za mladinsko politiko podelil plakete Mladim prijazna občina

Inštitut za mladinsko politiko Ajdovščina je včeraj v dvorcu Lanthieri podelil plakete za podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina. Letos je bilo takšnih občin devet, a kot pravijo na inštitutu, si želijo, da bi bil pomen naklonjenosti okolja mladim med občinami tudi širše prepoznan.

Letošnji dobitniki podaljšanega certifikata Mladim prijazna 
občina. Foto: Matija Štrukelj
Letošnji dobitniki podaljšanega certifikata Mladim prijazna občina. Foto: Matija Štrukelj

VIPAVA > “Certifikati občinam prinašajo predvsem zavedanje, da morajo ob vsakokratnih odločitvah premisliti tudi pozicijo mladih,” je o pomenu certifikata povedal Nejc Smole, župan Medvod in predstavnik Skupnosti občin Slovenije, ki je včeraj skupaj z direktorico Inštituta za mladinsko politiko iz Ajdovščine Andrejo Lozar podelil plakete občinam, ki se še naprej lahko ponašajo z nazivom Mladim prijazna občina. Tri občine so dobile že tretji certifikat o podaljšanju, drugo podaljšanje so prejele štiri občine, prvo podaljšanje certifikata pa sta si prislužili Mestna občina Slovenj Gradec ter Občina Ormož.

Certifikat, ki je tudi pod častnim pokroviteljstvom predsednice države Nataše Pirc Musar, je namenjen integriranju mladih v družbeno okolje in spodbujanju njihovega osamosvajanje. V ospredju so zlasti izobraževanje, zaposlovanje, informiranje, mobilnost, participacija ter organiziranje mladih, pa tudi stanovanjska politika. “To je tudi sedem glavnih točk, ki jih morajo občine doseči, da jim certifikat lahko podelimo,” je pojasnila direktorica inštituta Andreja Lozar.

Nejc Smole

predstavnik Skupnosti občin Slovenije

“Če občine dajo pozornost na vsaj nekaj točk pravilnika, potem to dobro vpliva na položaj mladih.”

Ajdovski inštitut je certifikat razvil leta 2012, s čimer je želel javnost opozoriti na glavne težave mladih, s katerimi se soočajo pri osamosvajanju. Kot navajajo, so med njimi najpogostejše nestalne in manj kakovostne oblike zaposlovanja, finančna odvisnost mladih od staršev, občutek negotovosti ter daljši časovni okvir pri oblikovanju lastne družine in odselitvi od doma.

“Če občine dajo pozornost na vsaj nekaj točk pravilnika, potem to dobro vpliva na položaj mladih. Seveda je pa tu problem tudi veliko število občin, med katerimi se vsaka sooča s specifičnimi težavami,” je povedal Smole. “Predvsem na severovzhodu države veliko težavo predstavlja odseljevanje mladih, v osrednji Sloveniji pa se soočamo predvsem s stanovanjsko stisko, ki je za mlade praktično nerešljiv problem,” je pristavil.

Rešitev za te težave je po njegovih besedah predvsem tesno sodelovanje med državo in občinami, a hkrati opozarja, da je velik del bremena tudi na mladih: “Mladi se morajo zavedati svoje moči in se aktivno udeleževati debat, ki jih zadevajo. Biti morajo močan del vseh skupnosti, katerih del so - bodisi lokalnih ali poklicnih,” je še izpostavil Smole.


Najbolj brano