Idrijske soseske so neurejene, nevzdržne za življenje in nevarne
Svetniki KS mesta Idrija so obudili pozabljeno politično kulturo pogovarjanja s krajani, približno 5000 odraslimi prebivalci Idrije z okolico. Ljudje so jih na srečanjih po rajonih zasuli s problemi. V predlog za odpravo z denarjem proračuna občine jih je KS izluščila osem, a bodo skupaj s krajani na rešitev morali počakati še nekaj let.
IDRIJA
> Za življenje nevzdržna Cegovnica, s stanovanjskimi stolpiči iz leta 1895 vpeta med betonarno in zbirališče odpadkov, razpokan most do blokov Za Gradom, plazovi nad sosesko Vrh Zelj, za vse, zlasti pa za šolarje nevarna, neosvetljena in nezavarovana Tomšičeva ulica, so nekateri od več sto problemov, s katerimi so krajani zasuli idrijsko KS na rajonskih sestankih. Na srečanju z županom Tomažem Vencljem so svetniki krajanom predstavili osem najbolj perečih, ki so jih predlagali občini v rešitev s prihodnjima dvema proračunoma.
Problemi so v proračunih, a se bo večina načakala
Ker so idrijske soseske nevarne, nevzdržne za življenje in neprijetne na pogled, KS predlaga sprejem odloka o urejanju naselij. Od uprave občine pa zahteva sprotno odgovarjanje ne pobude krajanov.
Oboje bodo dosegli. Manj verjetno je hitro reševanje problemov sosesk. “Pravkar sestavljamo proračun in imamo za šest milijonov evrov odprtih postavk,” je povedal Vencelj. V proračunu je 60.000 evrov za popravilo mostu Za gradom in še nekaj več za ureditev ceste. Denarja bo premalo, če bo občina prej zagotovila projektanta. V zadnjih letih, ko je most počival v proračunu, ga ni našla.
Nevarna cesta v Čekovnik (ta skupaj z Idrijsko Belo sodi v KS mesto) je z 200.000 evri uvrščena v leto 2026. Želene ograje na ozki cesti proti Vojskemu, ki je nedavno zahtevala smrtno žrtev, ne bo. “Vemo, da bi z vidika varnosti ograje sodile na naše preozke in strme ceste. Bi pa zaradi njih ceste težje plužili,” je razložil Vencelj.
Ker se večina izpostavljenih problemov nanaša na ceste, bo KS vse krajane povabila na zbor s to tematiko.
Cegovnica je obstala v 19. stoletju
Z omejitvijo hitrosti na 30 km na uro bodo skušali zavarovati najbolj nevarne soseske. “Izkušnja je, da omejitve najbolj kršijo domačini,” je opozoril Vencelj. Ima prav. V prastari soseski Cegovnica, v kateri Dinosovi in drugi smetarski tovornjaki, pol metra stran od Unescovega stolpiča vozijo odpadke v zbirališče, želijo omejiti predvsem te. Želijo tudi premik ceste, a ne vsi. “Pred dvema letoma smo se s krajani o tem pogovarjali, a eden med njimi za to ni pripravljen odstopiti vrta. Tudi to, da je Cegovnica opredeljena kot industrijsko območje in so njihovi stolpiči pod Unescovo zaščito, ne lajša problemov. Nadaljevali pa bomo z obnovo ceste proti Cegovnici,” je obljubil župan.
Prebivalci plazovite soseske Vrh Zelj na hribu pod bolnišnico enotno zahtevajo zavarovanje soseske. “To bo ogromen zalogaj. Zaradi neugodnih geoloških razmer tam hiš sploh ne bi smelo biti,” je prepričan Vencelj.
V prihodnji proračun je znova uvrščena ureditev parkiranja pred palacino in še nekaj večkrat prestavljenih problemov. Ureditev nevarne Tomšičeve ulice, pločnika proti Renkovcu in povezovalne ceste v Rožni ulici je dobila prostor v proračunu ali vsaj v načrtu za poznejša leta. Že začeta, prej 30 let načrtovana obnova Črnega Vrha, ureditev satelitskega urgentnega centra in od države odobren milijon evrov za sofinanciranje obnove športne modre dvorane so nujne naložbe. Skupaj bodo presegle štiri milijone evrov in odmaknile nujno rešitev številnih drugih problemov.