Kostanjeva juha in jabolko s soljo pomagata pri glavobolu
Glavobol je najbolj razširjena kronična bolečina, ki lahko prizadene vse starostne skupine. Ste poskusili že vse metode, a ga nikakor ne morete odpraviti? Morda lahko rešitev najdete prav v tem članku.
Najpogostejši vzroki glavobola so prehlad, prepih, zategnjene mišice, slabo prespana noč in stres. Pri takšnih glavobolih, ki so posledica utrujenosti ali napetosti, ni treba organizma obremenjevati s protibolečinskimi tabletami, pomagajo tudi milejša sredstva, ki so povsem naravna.
Izvleček navadnega repuha
Dolgo je bila zdravilna moč navadnega repuha nekoliko pozabljena, v zadnjem času pa jo medicinska veda spet odkriva. Raziskava je pokazala, da trimesečna kura z navadnim repuhom zmanjša pogostnost glavobolov za več kot polovico. Zdravilne učinkovine v rastlini imajo protivnetne lastnosti, pomirjajo krče in blažijo bolečino. A ker vsebuje navadni repuh alkaloide, ki obremenjujejo jetra, se raje odpovejmo prepogostemu pitju čaja ali uporabi tinkture. Namesto tega uporabljajmo izvleček v kapsulah. Namenjene so preprečevanju migren.
Raziskava je pokazala, da trimesečna kura z navadnim repuhom zmanjša pogostnost glavobolov za več kot polovico.
Kostanjeva juha
Kostanjeva juha pomaga proti glavobolom, ki so posledica preutrujenosti. Od dve do tri žlice kostanjeve moke zmešamo z enako količino pirine moke, vmešamo v četrt litra vode in kuhamo na srednji temperaturi, dokler se juha ne zgosti. Začinimo po lastnem okusu.
Krompirjev obkladek
Skuhajmo tri neolupljene krompirje do mehkega, počakajmo, da se nekoliko ohladijo, nato pa jih z vilicami zmečkajmo. Krompirjevo meso položimo na kuhinjsko krpo in zvijmo. Preverimo, da obkladek ni prevroč, nato pa si ga položimo na vrat in tam pustimo 15 minut.
Kostanjeva juha
Dve do tri žlice kostanjeve moke zmešamo z enako količino pirine moke, vmešamo v četrt litra vode in kuhamo na srednji temperaturi, dokler se juha ne zgosti. Začinimo po lastnem okusu.
Čaj iz vrbovega lubja
V lubju mnogih vrst vrb je salicin, ki se v telesu spremeni v salicilno kislino, ki je osnovna sestavina večine protibolečinskih tablet. Prav zato je čaj iz vrbovega lubja izvrstna alternativa tabletam: dve žlički na drobno sesekljanega vrbovega lubja prelijemo z 200 ml vrele vode. Po petih minutah odcedimo in čez dan popijemo tri skodelice toplega čaja.
Metino in sivkino olje
Masaža senc z metinim oljem pogosto pomaga enako kot tableta, je pokazala raziskava. Učinkovina v metinem olju preprečuje prenos bolečinskih dražljajev in sprošča mišične krče v glavi. Tri kapljice naravnega metinega eteričnega olja zmešamo z 10 ml oljčnega olja in si mešanico previdno nanesemo na senca ali čelo; pazimo, da olje ne zaide v oči, vtiramo ga z enakomernimi krožnimi gibi. Popijemo še skodelico ali dve metinega čaja, najbolje iz svežih lističev, vendar bo pomagala tudi čajna vrečka. Sivkino olje pa pomaga, če ga uporabimo takoj, ko začutimo, da se nas loteva glavobol. Dve kapljici si ga nanesemo nad zgornjo ustnico, tik pod nosom, ter enakomerno dihamo.
Sivkino olje najbolj pomaga, če ga uporabimo takoj, ko začutimo, da se nas loteva glavobol.
Jabolko z morsko soljo
Nasvet prihaja iz tradicionalne kitajske medicine: olupljeno jabolko narežemo na rezine, potresemo po njem nekaj morske soli in pojemo. Jabolka vsebujejo silicilate, ki so kot delci spojin tudi v tabletah proti bolečinam. Sol organizmu vrača elektrolite, ki jih je telo izločilo z znojenjem. Priporočljivo je, da popijemo tudi kozarec tople vode.
Zeleni čaj v ledenih kockah
Kombinacija zelenega čaja in hladu blaži bolečine. V liter vroče, a ne vrele vode potopimo pet vrečk zelenega čaja, počakamo tri minute, nato vrečke odstranimo. Ohlajen čaj nalijemo v model za zamrzovanje ledenih kock in ga imamo pripravljenega v zamrzovalniku. Ob glavobolu nekaj ledenih kock ovijemo v laneno krpo in si obkladek za pet minut položimo na čelo.