Hotel, ki je bil ponos Jugoslavije, bodo porušili

Zgradili so ga po tem, ko naj bi bil etiopski cesar Titu potarnal, da ima jugoslovanska prestolnica premalo spodobnih hotelov. Zdaj se zgodba ikonične stavbe izteka. Kaj se bo zgodilo z znamenitim 14-tonskim lestencem?

Konec avgusta so se v Beogradu začele priprave na rušenje znamenitega hotela ob Donavi. Hotel Jugoslavija, ki ga je zasnoval arhitekt Lavoslav Horvat, so odprli leta 1969, graditi pa bi ga bili, tako vsaj pravi zgodba, začeli po tem, ko je etiopski cesar Haile Selassie Titu potožil, da v Beogradu primanjkuje luksuznih nastanitev. Hotel, ki naj bi prvotno nosil ime mesta, v katerem stoji, so kljub temu poimenovali po Jugoslaviji, kot se za največji hotel v državi in njeni okolici spodobi. Njegova vloga je bila poleg zagotavljanja namestitev prikazati moč in veličino nekdanje države.

Fontano že odstranjujejo

Beograjski velikan s sedmimi etažami se je lahko pohvalil s 1500 sobami in 1100 posteljami v 200 enoposteljnih in 400 dvoposteljnih sobah, 23 apartmaji ter restavracijo s 600 stoli. In medtem ko kultni Titov hotel šteje svoje zadnje dni, fontano, ki stoji pred njim, že odstranjujejo.

Socialistični mastodont je bil prizorišče snemanja akcijskega filma 3 dni za uboj s Kevinom Costnerjem v glavni vlogi

Na koncu bo od nekoč prestižnega hotela ostal le lestenec, ki se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. Do leta 2010 je bil hotelski 14-tonski lestenec največji na svetu. Dolg je 30 metrov in širok pet metrov, okrašen je s kar 40 tisoč kristali Swarovski in pet tisoč žarnicami.

Kristal v slavnem lestencu se je izkazal za bolj trdoživega od velikih družbenih idej. Foto: Wikipedia

Kot napovedujejo, bodo na mestu hotela zgradili ekskluzivni večnamenski kompleks družbe MV Investment, ki bo vseboval stanovanjske in poslovne prostore ter hotel z restavracijami in številnimi drugimi vsebinami. Družba MV Investment je sicer v srbskem registru podjetij navedena kot podjetje za upravljanje in posredovanje pri najemu lastnih in najetih nepremičnin. Njena stoodstotna lastnica je družba Millenium Team, znana po pridobivanju poslov v velikih državnih projektih, kakršen je bil denimo Beograd na vodi.

Gradili so ga 20 let, tako dolgo je tudi propadal

Hotel Jugoslavija je 31. julija v žalostnem stanju dočakal 55. obletnico odprtja. Ob odprtju leta 1969 je bil simbol gospodarskega vzpona države, s katero si je delil ime, a je enako neslavno tudi propadel. Na obnovo, ki je ne bo, je čakal prav tako dolgo, kot so ga gradili - polnih 20 let.

Natečaj za arhitekturno rešitev za objekt na obrežju Donave je bil namreč razpisan že leta 1947, naslednje leto so - tudi z delom mladinskih brigad - v rekordnem času položili temeljno ploščo in celotno armiranobetonsko konstrukcijo. Ker se je leta 1949 začela gospodarska kriza, posledica Titovega razhoda s Stalinom, se je gradnja Novega Beograda in z njim hotela ustavila vse do leta 1960. Ponovno so jo zagnali po nekoliko spremenjenem projektu. Hotel so gradili šest let in šele leta 1969 dokončali tudi njegovo notranjost, da so ga naposled lahko odprli.

Kraljica Elizabeta II. je spala tam

Hotel je bil opremljen z dragimi umetninami, na mizah se je lesketal srebrn in zlat pribor. V hotelu so v času največjega blišča prenočevale tudi slavne osebnosti: nekdanja ameriška predsednika Richard Nixon in Jimmy Carter, kraljica Elizabeta II., Tina Turner, Fidel Castro in Che Guevara, Neil Armstrong in številni drugi.

Gostom so v sedmih etažah ponujali 1100 ležišč v 200 enoposteljnih in 400 dvoposteljnih sobah ter 23 apartmajih. V veliki restavraciji je bilo prostora za 600 gostov hkrati, v manjši za dodatnih 200, skupno je bilo v zgradbi 1500 prostorov. Hotel je bil eden prvih pomembnih objektov v četrti Novi Beograd, poleg zgradbe Centralnega komiteja Komunistične partije Jugoslavije in sedeža Predsedstva SFRJ. Kot pomembna modernistična zgradba je tudi na seznamu stavb pod spomeniškim varstvom.

Leta 2018 je švicarski režiser Nicolas Wagnieres, čigar mati je Srbkinja, o hotelu posnel celovečerni dokumentarec, v katerem se osebni spomini prepletajo z analizo zgodovinskih dogajanj. Še prej, leta 2014, pa je bil socialistični mastodont prizorišče snemanja akcijskega filma 3 dni za uboj s Kevinom Costnerjem v glavni vlogi.


Najbolj brano