Na Primorskem zaenkrat ostaja samo Koper

Komentarji
, posodobljeno: 2. 06. 2026, 16:21

Jutri bosta minili natanko dve desetletji od zadnjega naslova državnih prvakov nogometašev Gorice, ki to pomlad trepetajo pred izpadom v tretjo ligo ali že nižje. Odločitev je v rokah Nogometne zveze Slovenije, ki bo obravnavala dopolnjeno vlogo za pridobitev tekmovalne licence. Odgovorni pri krovni organizaciji so jo na prvi stopnji ob pomislekih pri prikazu poravnave zaostalih finančnih obveznosti zavrnili.

Seveda ima Gorica že nekaj časa težave tudi na igrišču, ki so druga plat iste medalje. Težko predstavljivo je sicer, da je ekipa kljub objektivnim težavam prvo zmago dočakala šele v 19. drugoligaškem krogu. V domačem športnem parku, ki je v šampionskih časih veljal za neosvojljivo trdnjavo, pa je do polnega izkupička edinkrat prišla šele sredi maja. Uvrstitev na predzadnje mesto zato nikogar ne sme presenetiti. Ob takšnem ali drugačnem razpletu se bodo vodilni možje v klubu kot tudi na občini in v lokalnem gospodarstvu morali pozabavati z vprašanjem, na kakšni ravni je nogomet v Novi Gorici sploh vzdržen.

Naveze s tujimi vlagatelji oziroma partnerji kluba še niso osrečile. Bolj kot ne so ND Gorica prinesle nove skrbi in povečan denarni primanjkljaj. Tretje poti očitno ni. Navijaška baza je vendarle preozka, da bi prevzela klub in ga peljala naprej, tudi sicer pa bi bil tovrsten eksperiment sporen. Tudi v Ajdovščini se po izpadu v drugo ligo poraja precej več vprašanj, kot lahko odgovorni ponudijo otipljivih in hkrati dolgoročnih rešitev. Tudi tu gre za širšo problematiko, potem ko poskušajo že nekaj let zaman animirati subjekte v podjetniško naravnani občini, da bi izdatneje podprli nogomet.

Na severu Primorske oziroma Goriškem in v Vipavski dolini že nekaj zadnjih let dokazujejo, da je vedno lahko - slabše.

Za obe strani ni enostavno. Vodstvo kluba se trudi zbrati solidno vsoto denarja za tekmovanje in razvoj razvejanega nogometnega pogona. Potencialni pokrovitelji pa iščejo interes in predvsem smisel v tem projektu. Vprašanje, ali bodo za pomembnejše premike v to smer dovolj spodbudno davčno okolje oziroma olajšave. Dotlej se v Ajdovščini bolj kot ne zatekajo h kolektivnemu sistemu odločanja, Zdi pa se, da je letos izostala prav ta povezovalna nit. Pa ne le na igrišču, kjer je članska ekipa zaman iskala luč na koncu predora. Če je to pomlad sploh zasvetila.

Na Primorskem samo Gorica, je navijaški vzklik zagretih novogoriških privržencev. Časi se očitno spreminjajo. Od klubov s prvoligaškim slovesom je edini, ki je lahko resnično zadovoljen s pravkar končano sezono, Koper. Na severu Primorske oziroma Goriškem in v Vipavski dolini pa že nekaj zadnjih let dokazujejo, da je vedno lahko - slabše. In kdor pravi, da nižje ne gre, se moti. Za nov vzpon pa se je treba dobro pripraviti, sicer zmanjka sape. In še česa.