Žlahtne nagrade z Dnevov komedije tudi v Novo Gorico

Kultura
, posodobljeno: 22. 02. 2026, 20:00

Na sinočnji slovesni podelitvi ob zaključku 34. Dnevov komedije v Slovensko ljudsko gledališče Celje so pomembne žlahtne nagrade romale tudi v Novo Gorico. Velika zmagovalka festivala je postala uprizoritev Usje se je dalu v produkciji Slovensko narodno gledališče Nova Gorica in Zavoda Scaramouche.

Žlahtne nagrade z Dnevov komedije tudi v Novo Gorico

Prizor iz predstave Usje se je dalu v režiji Tereze Gregorič.

Foto: Peter Uhan

Predstava v režiji Tereze Gregorič je prejela nagrado za žlahtno komedijo, obenem pa si je prislužila tudi najvišjo oceno občinstva (4,9290). Strokovna žirija je v utemeljitvi poudarila, da uprizoritev perečo temo meje, skupnosti in družbenih napetosti razvija skozi inteligentno, premišljeno dozirano komiko, ki izhaja iz situacij in značajev ter ohranja verodostojnost likov brez karikature. Jasno izpeljan narativni lok, natančen ritem dialogov in igralska prisotnost ustvarjajo enoten komični utrip, predstava pa z navidezno lahkotnostjo odpira kompleksna in še danes aktualna vprašanja.

Dvojno slavje za SNG Nova Gorica sta dopolnila še igralska dosežka. Žlahtna komedijantka je postala Patrizia Jurinčič Finžgar za vlogo Pine, ki jo je žirija izpostavila kot suvereno, čustveno razplasteno in opolnomočeno interpretacijo, z izjemnim občutkom za ritem, besedo in neposreden stik z občinstvom. Naziv žlahtni komedijant je prejel Matija Rupel za več vlog (Giovanni, Uršula, Niko), v katerih je z natančno karakterizacijo in igralskimi preobrazbami raziskoval različne tipe komike ter arhetipe commedie dell'arte prepričljivo umestil v sodobni čas.

Festival je sicer prinesel nagrade tudi drugim ustvarjalcem. Nagrado za režijo je prejel Ivan Plazibat za predstavo Pokojnik v produkciji Mestno gledališče ljubljansko (MGL), posebno priznanje za premikanje mej komedijskega žanra pa uprizoritev Zakaj sva se ločila, prav tako v produkciji MGL.