Umetniki dali pesmim Miroslava Vilharja grafično podobo

Poezija Miroslava Vilharja (1818-1871), pisca, glasbenika, politika in narodnega buditelja, ki je zaslužen za več ponarodelih pesmi, je zaživela v grafikah, ki so jih med petdnevno delavnico v Hiši kulture v Pivki ustvarili štirje umetniki. Nastala dela, ki so del štiriletnega projekta Pesmi v grafiki, so do 27. junija na ogled v Pivki.

Umetniki  Vanja Mervič Simon Kocjančič, Suzana Brborović in Nina 
Čelhar so pesmim Miroslava Vilharja dali grafično podobo. Foto: Simon Avsec
Umetniki Vanja Mervič Simon Kocjančič, Suzana Brborović in Nina Čelhar so pesmim Miroslava Vilharja dali grafično podobo. Foto: Simon Avsec

PIVKA > Projekt Pesmi v grafiki (2022-2025) je raziskoval povezave med poezijo in likovno umetnostjo skozi grafiko, tematsko pa se je osredotočil na poezijo znanih pesnikov in pesnic iz notranjsko-primorskega regije. Začel se je s Srečkom Kosovelom, nadaljeval z Dragotinom Kettejem in Makso Samsa ter se zaključil z Miroslavom Vilharjem.

Vsako leto so delavnico izvedli v sodelovanju z izbranim partnerjem, ki skrbi za ohranjanje dediščine določenega pesnika. Tokrat so s Študijskim krožkom Naravna in kulturna dediščina Zgornje Pivke, ki ga vodi Marjeta Marinčič iz rodbine Vilhar, z umetniki Suzano Brborović, Nino Čelhar, Simonom Kocjančičem in Vanjo Mervičem obiskali grad Kalc pri Zagorju, kjer je pesnik nazadnje živel in ustvarjal.

Po izteku razstave Pesmi v grafiki/Miroslav Vilhar bo proti koncu poletja del grafik razstavljen v Mestni knjižnici Postojna, pred katero stoji spomenik Vilharju, z njimi pa se bo galerija septembra pridružila tudi tradicionalnemu pohodu Po Vilharjevi poti, saj si želijo del grafik razstaviti v stolpu gradu Kalc, še edinem ohranjenem delu nekoč mogočnega grajskega kompleksa.

Tam jim je interpret kulturne dediščine Andrej Rijavec predstavil Vilharjevo življenje in delo. Umetniki so si nato prebrali izbor Vilharjevih pesmi in si izbrali eno, ki jih je najbolj navdihnila, ter zasnovali vsak svojo grafiko v tehniki sitotiska v vnaprej določenih oranžni in bordo barvi. Vsak je natisnil dvanajst izvodov grafike, tretjino izvodov pa nato spremenil v originale s slikarsko intervencijo. Nekateri umetniki so kot element uporabili tudi verze Vilharjevih pesmi.

Prvi bližnji stik s pesnikom

Razen za domačinko Čelhar, ki je kot Pivčanka z Vilharjem praktično odraščala in v zboru prepevala njegove pesmi, je bil za ostale umetnike to prvi bližnji stik s tem pesnikom. Vilhar je sicer širši publiki malo znan, čeprav večina, ne da bi se zavedala, pozna njegovi ponarodeli pesmi Lipa zelenela je, katere avtor besedila je, in Po jezeru (bliz' Triglava), kjer je tudi avtor glasbe.

Tako Čelhar kot Brborović sta vsebino Vilharjeve izbrane pesmi navezali na lastno izkušnjo. Čelharjevo je pesem Preteklo je, v kateri Vilhar obračuna s svojim burnim življenjem, ponesla v čas, ko je živela na Vilharjevi ulici najprej v Pivki, nato v Ljubljani. Brborović je pesem Na Kalcu, v kateri Vilhar opeva naravo okrog svojega dolgoletnega bivališča, napeljala na razmišljanje o lastni hiši na bližnjem Kalu pri Pivki, grafiko pa je zasnovala v arhitekturnem duhu.

Kocjančič je izhajal iz humornih elementov pesmi Pero, Merviča pa je najbolj nagovorila Pesem svobode, v kateri "naj svoboda ... ves svet oživi!" Kocjančič je ustvarjanje ob druženju na delavnici v galerijskih prostorih ocenil kot zelo pozitivno. Delavnica je povezala več generacij umetnikov, skupno delo pa prinaša drugačno dinamiko kot sicer bolj samotno ustvarjanje v lastnem ateljeju.

Julija pregledna razstava štirih let

Projekt Pesmi v grafiki sta sofinancirala ministrstvo za kulturo in občina Pivka, v začetku julija pa se bo dokončno zaključil s pregledno razstavo izbora grafik, ki so nastale v vseh štirih letih, ko je skupno ustvarjalo 16 umetnikov in umetnic.

Vodja galerije in kuratorka projekta Mojca Grmek je projekt ocenila kot zelo uspešen, saj je povezal umetnike in lokalne skupnosti. "Ljudje so ga zelo dobro sprejeli, grafike smo razstavljali tudi izven galerije in obogatil je našo grafično zbirko. Obenem smo prispevali k večji stopnji poznavanja dveh manj znanih pesnikov, Vilharja in Makse Samsa."


Najbolj brano