Slovenske mojstre čopiča postavili ob bok Moneta in Van Gogha
Kultura
15. 04. 2025, 05.00
, posodobljeno: 16. 04. 2025, 10.39
Slovenci smo z Dunajem tesno povezani že stoletja. Avstrijska prestolnica zdaj ponuja vpogled tudi v pomemben del naše slikarske dediščine. Avstrijski muzealci so v sodelovanju z Narodno galerijo Slovenije priredili razstavo o slovenskih likovnih mojstrovinah iz obdobja med letoma 1848 in 1918.
Mnoge obiskovalce galerije Belveder je očaralo slikarsko delo
Ivane Kobilce Poletje (1889-90). Foto: Jan KlokoÄŤovnik
DUNAJ
> Razstava Svet v barvah, ki je na ogled v prostorih Spodnjega Belvedera na Dunaju, osvetljuje povezave slovenskih umetnikov z avstrijskim kulturnim prostorom in poudarja edinstveno vlogo slovenskega slikarstva v evropskem kontekstu. Poleg tega prinaša vpogled v likovne značilnosti slovenskega slikarstva, ki temeljijo na dekorativnih učinkih, simboliki in ekspresivnosti, pojasnjujejo v Narodni galeriji Slovenije.
V galeriji so na ogled so dela priznanih slovenskih slikarskih mojstrov, med njimi Jožefa Tominca, Ivane Kobilce, Ferda Vesela, Riharda Jakopiča, Ivana Groharja, Matije Jame, Mateja Sternena in Avgusta Bertholda.
Slovenski impresionisti v mednarodnem prostoru
Svet v barvah sicer ni prva obsežna razstava slovenskega starega slikarstva v eni od evropskih prestolnic. Leta 2013 je bila v pariškem muzeju Petit Palais na ogled razstava slovenskih impresionistov, leta 2019 pa so na Praškem gradu predstavili 474 umetnin slovenskega impresionizma in drugih smeri. Vsaka med temi razstavami je pomembno prispevala k prepoznavnosti slovenskega likovnega ustvarjanja.
Dunaj - zibelka in trda preizkušnja slovenskih umetnikov
Dunaj je bil več stoletij središče izobraževanja slovenskih umetnikov in intelektualcev. Mnogi slikarji so se izpopolnjevali na dunajski akademiji, a so se pogosto srečevali z občutkom izključenosti iz avstrijske družbe. “Slovenski umetniki so na Dunaju običajno živeli v negotovih razmerah, kar je v svojem prvencu Tujci in drugih delih zelo dobro opisal Ivan Cankar, danes najbolj znan slovenski pisatelj. Številni umetniki, predstavljeni na tej razstavi, so raje ostali neodvisni, kot da bi ustregli okusu konservativne (avstrijske) večine,” je v predgovoru k katalogu Svet v barvah izpostavila direktorica ljubljanske Narodne galerije in kuratorka razstave dr. Barbara Jaki.
Dokaz modernosti slovenskih slikarjev
Priprave na razstavo so trajale štiri leta, v tem obdobju pa so strokovnjaki odkrili nove vidike delovanja slovenskih umetnikov na Dunaju. “Zdaj imamo natančnejši vpogled v delo slovenskih umetnikov ter bolje razumemo njihove povezave z avstrijskimi kolegi in ustanovami, kot je Belvedere,” je obrazložila Jaki. Dodala je še, da je “osredotočenost na barvo in barvno kompozicijo omogočila tudi novo ovrednotenje slovenskega slikarstva v umetnostnozgodovinskem kontekstu ter jasneje pokazala, kako moderni so bili ti umetniki.” Ob tem je priznala, da se je z gostovanjem na Dunaju izpolnila dolgoletna želja slovenskih muzealcev.
132
umetniških del slovenskih slikarjev je razstavljenih v galeriji Belvedere
Katalog zgolj v nemškem in angleškem jeziku
V prostorih Spodnjega Belvedera je razstavljenih 132 umetniških del, od katerih 108 izhaja iz slovenskih zbirk, preostalih 24 pa iz avstrijskih javnih in zasebnih zbirk. Dela slovenskih umetnikov so postavljena ob bok mojstrom, kot so Groharjev vzornik Giovanni Segantini, Dunajčanka Tina Blau, v Mariboru rojeni Anton Nowak in Ernst Stöhr, ki je živel v Bohinju. Da so slovenski mojstri izjemno cenjeni tudi v tujini, bržkone potrjuje tudi dejstvo, da so predstavniki galerije Belvedere v razstavo vključili tudi slikarska dela Claudea Moneta (Ribiči na Seni pri Poissyju) in Vincenta van Gogha (Žitna polja pri Auversu).
Razstavo spremlja istoimenski katalog, ki je sicer na voljo zgolj v nemškem in slovenskem jeziku. Vsebuje eseje strokovnjakov Barbare Jaki, Markusa Fellingerja, ki je poleg direktorice ljubljanske Narodne galerije tudi kurator razstave, Michela Mohorja in Alenke Simončič. Odprtja razstave so se udeležili predsednica republike Nataša Pirc Musar, avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen, generalna direktorica galerije Belvedere Stella Rollig ter slovenski veleposlanik v Avstriji Aleksander Geržina. Svet v barvah slovenskih mojstrov čopiča bo na ogled vse do 25. maja.
dr. Barbara Jaki
direktorica ljubljanske Narodne galerije in kustosinja razstave
“Slovenski umetniki so na Dunaju običajno živeli v negotovih razmerah, kar je v svojem prvencu Tujci in drugih delih zelo dobro opisal Ivan Cankar.”