Skupinska razstava 33 slovenskih slikarjev in kiparjev po slovenskih škofijah

Z začetne postaje v Mariboru je v konkatedralo v Novi Gorici in v galerijo Ars Katoliške knjigarne v Gorici pripotovala skupinska razstava slovenskih slikarjev z naslovom Odsevi upanja, ki jo Slovenska škofovska konferenca uvršča v program prireditev ob svetem letu 2025. Obiskala bo vse slovenske škofije, segla pa še med Slovence čez mejo.

Odprtja potujoče razstave se je v Gorici udeležil tudi  upokojeni 
koprski škof Jurij Bizjak. 

 Foto: Davorin Koron
Odprtja potujoče razstave se je v Gorici udeležil tudi upokojeni koprski škof Jurij Bizjak.  Foto: Davorin Koron

NOVA GORICA, GORICA > Tema, zaobjeta v naslovu Odsevi upanja, se nanaša na vodilo Upanje ne osramoti, ki ga je papež Frančišek sporočil javnosti ob razglasitvi svetega leta 2025. “Medtem ko so upanje umetniki nekdaj običajno upodabljali kot v nebo zazrto ženo s sklenjenimi rokami in sidrom, se mu danes največkrat prepuščajo mnogo bolj osebno,” je v bogat katalog zapisal dr. Milček Komelj. Podobna je misel prof. Andreja Jemca: “Kako likovno upodobiti neke vidne predstave ob tem, kar razumemo pod besedo upanje? Seveda je ta odločitev, kako uresničiti takšno zamisel, zelo osebna. Tako osebna, kot je oseben in enkraten posameznikov rokopis.”

Po Goricah v Piran

Osrednji “svetoletni razstavni projekt” sta idejno in organizacijsko zasnovali novinarka Ksenja Hočevar in umetnostna zgodovinarka Bernarda Stenovec v sodelovanju z ljubljanskima galerijama Staneta Kregarja in Družina. Razstavo spremlja katalog z reprodukcijami del, predstavitvami avtorjev ter njihovimi mislimi o upanju. K sodelovanju so povabili slikarke in slikarje, ki prihajajo z vseh koncev Slovenije in iz zamejstva. Za prikaz upanja so izbrali dela iz svojih značilnih likovnih repertoarjev. So zelo raznovrstni, izhajajo celo iz različnih kulturnih izročil. Od realizma 19. stoletja segajo prek figuralnih in krajinskih prikazov do abstraktnejših, bolj geometrijsko priostrenih likovnih kombinacij ali imaterialno fluidnih barvnih prelivov in svetlobnih gest, ugotavlja dr. Komelj. Vsepovsod pa dominira zaupanje v svetlobo, dodaja, celo ko je svet potopljen v temo.

Na razstavi sodelujejo: Igor Banfi, Jože Bartolj, Evgen Bavčar, Katja Bednarik Sudec, Maša Bersan Mašuk, Lucijan Bratuš, Lojze Čemažar, Edo Dolinar, Marjan Drev, Klementina Golja, Herman Gvardjančič, Marta Jakopič Kunaver, Andrej Jemec, Azad Karim, Silva Karim, Andrej Kosič, Janez Kovačič, Sara Križaj, David Ličen, Mira Ličen, Nikolaj Mašukov, Matej Metlikovoč, Žiga Okorn, Valentin Oman, Janko Orač, Tomaž Perko, Gregor Pratneker, Jurij Selan, Darko Slavec, Jošt Snoj, Veljko Toman, Klavdij Tutta in Lona Verlich.

Razstava potuje po vseh slovenskih škofijah, pri čemer se v Gorici in Novi Gorici vključuje v program Evropske prestolnice kulture, obiskala pa bo tudi rojake v Tinjah na avstrijskem Koroškem. Iz Gorice in Nove Gorice se seli v cerkve v Piranu, kjer ma ogled od 4. maja do 14. junija.


Najbolj brano