Na Tolminatorju je žural tudi David Hasselhoff

Od srede do danes je Sotočje znova postalo začasni dom metalcem iz vse Evrope in širše. Čeprav vreme letos ni bilo najbolj prizanesljivo - dež je redno zalival travnike med Sočo in Tolminko -, to nikogar ni ustavilo. V Tolmin so prišli z razlogom. Tudi v vetrovkah, blatnih čevljih in z mokrimi lasmi. Približno tri tisoč ljudi je dokazalo, da metal ni stvar udobja, temveč izbire.

Na Sotočju so se te dni mudili metalci z vsega sveta. Foto: Klemen Udovč
Na Sotočju so se te dni mudili metalci z vsega sveta. Foto: Klemen Udovč

TOLMIN > V petek je je bilo že zjutraj jasno, da se tempo festivala ne bo ustavil zaradi nekaj kapelj. Na plaži so se najpogumnejši zbrali pri metal jogi z Anjo Drišti, ki je s počasnimi gibi med nalivom spravila telesa v pogon.

Streljaj stran pa se je vzdušje že stopnjevalo: kolektiv Metalza je vodil metalsko aerobiko - skoki, počepe in vaje za moč, vse v ritmu blast beatov in z nasmehi do ušes. Kdor je hotel nekaj bolj surovega, je lahko prijel za sekire in ciljal v lesene tarče - tudi to je del Tolminatorja.

Že ob poldnevu pa je na Sotočju prvič zagrmelo. Oder so zavzeli Extreme Smoke 57, legendarna grindcore zasedba s karizmatičnim Bocom Jakinom, ki velja za očeta slovenskega grindcora. Brezkompromisno, hitro in glasno. Popoln uvod v dan, ki se ni oziral na vreme.

Tolminator privablja vse vrste legend

V petek so plažo zavzeli škotski Party Cannon, mojstri absurdnega slama in napihljivih rekvizitov. Med njihovim nastopom smo v publiki opazili še enega “gosta” - kartonastega hollywoodskega zvezdnika Davida Hasselhofa, ki je z resnim pogledom spremljal dogajanje ob reki, verjetno v iskanju naslednje Baywatch epizode. Tolminator pač privablja vse vrste legend. Glavni oder so zvečer tresli težkokategorniki Kataklysm in Rotting Christ. V soboto so na odru sledili Mimi Barks, Campa, Brutal Sphincter, Oranssi Pazuzu in industrijski velikani Ministry, vsak s svojim izrazom.

A Tolminator ni samo oder in ni samo glasba. Na festival prihajajo ljudje, ki ga živijo. Tomaš iz Češke, ki je nastopil tudi z bendom Exorcizphobia, pravi: “V Tolminu sem prvič, sem pa ravno nekaj dni preživel v Novi Gorici. Celotna regija mi je zelo všeč in neizmerno se veselim festivala.”

Ob njem je stala Susanne iz Nemčije, navdušena nad festivalsko estetiko: “Vprašali ste me, kaj je najbolj nemetalskega, kar sem videla na metal festivalu? Rekla bom takole - metal nima pravil. Flamingo in caipirinha na plaži? Totalno metal.” Beta, prav tako iz Nemčije, je dodala: “To ni samo festival. Tolminator ima dušo. Čuti se dobra energija - v zraku, v ljudeh, povsod.”

Metal je lahko tudi odgovoren

Posebej opazno je, kako festival skrbi za okolje. Povsod so postavljene jasne oznake za ločevanje odpadkov in obiskovalci to upoštevajo. Trava je, kolikor je to možno, ostala zelena. Kljub temu da je bil teren razmočen, je okolica čista. In to ni naključje, temveč zavestna odločitev - metal je lahko tudi odgovoren.

Olaf iz Nizozemske, ki je Tolminator obiskal prvič, pa je bil kar malo ganjen: “Na festivalu sem prvič in definitivno ne zadnjič. Vstopnico za prihodnje leto sem že kupil. Zdaj vem, kako je v raju. Slišal pa sem, da naj bi bila usoda festivala po letu 2027 še negotova. Če bi festival ukinili ali prestavili na drugo lokacijo, bi bila to strašanska izguba. Naj Tolminator ostane doma!”

V torek v Primorskih novicah sledi še daljša reportaža, ki se bo bolj osredotočila na glasbeni program in nastope posameznih bendov.


Najbolj brano