Na Slovenski teden nakita v soboto dopoldan vabijo v galerijo Drat in v Insulo

Izolo, Ljubljano, Slovenj Gradec, Rogaško Slatino in Maribor bo te dni povezal sodoben avtorski nakit, ki združuje “umetnost, tradicijo in inovativnost oblikovanja”. 4. Slovenski teden nakita navdihujejo tri teme: energija, veselje in harmonija, torej vse, česar nam, se zdi, ta hip na svetu primanjkuje. V izolski galeriji Drat bodo v tem duhu v soboto ob 11. uri odprli razstavo Alegría Joy, na kateri se predstavlja 32 ustvarjalk in ustvarjalcev, v Insuli ob 11.30 pa še razstavo študentk in študentov oblikovanja.

Skupina študentk in študentov  Vizualnih umetnosti in oblikovanja 
Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem odpirajo v soboto 
razstavo v Insuli.  Foto: Maja Pertič Gombač
Skupina študentk in študentov Vizualnih umetnosti in oblikovanja Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem odpirajo v soboto razstavo v Insuli.  Foto: Maja Pertič Gombač

IZOLA > Energija, veselje in harmonije so teme, tri rdeče niti, ki bodo povezale letošnji četrti Slovenski teden nakita (SLJW) na petih lokacijah. S sobotnima dopoldanskima odprtjema se začenja tudi v Izoli, kjer je njegova pobudnica oblikovalka in vodja galerije Drat Sandra Kocjančič. V zraku bo torej veselje, Alegria - Joy je namreč naslov osrednje razstave v galeriji Drat, kamor je kustos Luis Acosta pripeljal mednarodno potujočo razstavo, na kateri se predstavlja 32 oblikovalk in oblikovalcev. “Alegria (Joy) v sodobnem nakitu predstavlja različne pristope, ki praznujejo življenje, ustvarjalnost in čustveno povezanost. To je neizčrpen vir navdiha in ustvarjalnosti, ki se kaže v oblikovanju, izbiri materialov, barvah in oblikah,” so zapisali.

Več kot dodatek - način izražanja

“Mnogi kosi nakita, kot so broške, prstani, zapestnice in uhani, na tej razstavi vključujejo živahne barve, igrive oblike in inovativne materiale, ki vzbujajo občutke sreče ter vitalnosti,” še dodajajo ob razstavi, na kateri menda vsak kos nakita pripoveduje osebno ali kolektivno zgodbo, ki “vsakdanje spreminja v nekaj izjemnega”. Prepričani so, da osredotočenost na trajnost in ustvarjalnost, uporaba recikliranih ali nekonvencionalnih materialov dodaja dimenzijo upanja in odgovornosti: “Ta kombinacija estetike ter družbene ozaveščenosti krepi zamisel, da je umetnost lahko sredstvo za Alegrio (veselje) in transformacijo. V tem kontekstu nakit ni le dodatek, temveč način izražanja čustev, povezovanje z drugimi in praznovanje lepote življenja.” Mednarodno razstavo bodo uradno odprli v soboto ob 11. uri.

dr. Tina Cotič

mentorica

“O nakitu kot umetniškem izrazu govorimo takrat, ko preseže svojo osnovno, dekorativno in obrtniško funkcijo ter postane sredstvo sporočanja, raziskovanja in izražanja idej, čustev ali osebnih zgodb.”

S sodobnim nakitom, ki povezuje umetnost, tradicijo in inovativnost, pa je zaznamovana tudi spremljajoča razstava študentov, na katero vabijo ob 11.30 v galerijo Insula. Na skupinski postavitvi Alegría bodo svoja dela predstavili študentje Vizualnih umetnosti in oblikovanja Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. “Razstava raziskuje veselje kot univerzalno ustvarjalno silo, ki presega osebne in kulturne meje,” so zapisali.

Preseganje vsakršnih meja

Njihova mentorica dr. Tina Cotič, ki je razstavo postavila s strokovno pomočjo Sandre Kocjančič, oblikovalke sodobnega nakita in pobudnice ustalitve tedna sodobnega nakita v Izoli, pa poudarja, da študentje skozi sodoben nakit preizprašujejo, kako lahko oblikovanje preseže zgolj estetsko funkcijo in postane nosilec osebnih zgodb ter čustev: “Z eksperimentiranjem z oblikami, s tehnikami in materiali raziskujejo meje tradicionalnega nakita ter odpirajo ključna vprašanja: Kaj nakit pomeni onkraj svoje dekorativne vrednosti? Kako lahko izraža veselje in življenjsko energijo? Kako materiali, oblike in barve vplivajo na dojemanje veselja? Na kakšen način nakit odseva osebne občutke in spomine?”

In kdaj nakit postane umetniški artefakt? Dr. Tina Cotič odgovarja: “O nakitu kot umetniškem izrazu govorimo takrat, ko preseže svojo osnovno, dekorativno in obrtniško funkcijo ter postane sredstvo sporočanja, raziskovanja in izražanja idej, čustev ali osebnih zgodb. To se zgodi, ko nakit ni več zgolj dekorativni predmet ali modni dodatek, temveč nosi globlji pomen in nagovarja gledalca ali nosilca na intelektualni, čustveni ali simbolni ravni.” Menda bo na obeh izolskih razstaviščih tovrstnega preseganja, ki želi širše nagovoriti obiskovalke in občudovalce precej.


Najbolj brano