Kako zveni gozd
Kultura
16. 04. 2025, 16.01
, posodobljeno: 17. 04. 2025, 08.31
Rafutski park z različnimi arborističnimi posebnostmi, zgodovinskimi ostalinami in zanimivo secesijsko vilo arhitekta Antona Laščaka je posebna dragocenost ob meji med Slovenijo in Italijo. Prav v ta park evropska prestolnica kulture postavlja virtualno zvočno instalacijo, s katero vabijo ljubitelje umetnosti, da se potopijo v prostor narave.
Park Rafut bo od 7. maja prizorišče Simfoničnega gozda oziroma
Drevesnega orkestra. Foto: Ana Rojc
Simfonični gozd / Drevesni orkester je zvočni projekt Markusa Rindta in Dresdenskih simfonikov za Novo Gorico in uradni program Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica - Gorica. Otvoritveni koncert bo 7. maja.
In kako bo celota videti in slišati? Ko se bo obiskovalec znašel v parku, bo lahko ob posebnih drevesih, med njimi so plutovci, palme in sekvoje, odkril table s kodami QR. Za vsako kodo se skriva skupina inštrumentov ali kak drug element orkestra Dresdenskih simfonikov, na primer prve violine. Z uporabo posebej razvite mobilne aplikacije, bo mogoče kode in ustrezne instrumente “zbirati” na telefonih ali tabličnih računalnikih. Tisti inštrumenti, ki še ne bodo najdeni, bodo v pogledu orkestra obarvani sivo. Najdeni inštrumenti pa se bodo aktivirali in jih bo mogoče “zaigrati” na obiskovalčevi napravi. Več kot bo najdenih inštrumentov, popolnejša bo zvočna izkušnja.
Vabilo na Simfonični gozd
7. maja 2025 ob 18. uri
Odprtje instalacije s koncertom
Park Rafut, Amfiteater
Simfonični gozd / Foresta sinfonica / Symphonic Forest
Nastopajo:
Kvartet rogov Dresdenskih simfonikov
FourCor, kvartet rogov
Simon Dvoršak, dirigent
Za doživetje instalacije je potrebno imeti lasten pameten telefon, slušalke ter umetniško mobilno aplikacijo.
Dodatne informacije o inštrumentih, orkestru, predvajanih skladbah, skladateljih pa tudi o zgodovini parka in njegovem sistemu poti, bodo v aplikaciji oddaljene le en klik. Na koncu sprehoda po parku Rafut bodo najbolj prizadevni obiskovalci v svoji aplikaciji zbrali celoten orkester in lahko slišali vse dele skladb.
Obiskovalcu se bosta tako razkrila dva različna zvočna svetova: romantični, ki ga predstavljajo Schumannovi Gozdni prizori v priredbi Andreasa Boydeja, in sodobni, ki ga predstavlja delo slovenskega skladatelja Mateja Bonina. Skladbo je napisal prav navdahnjen s tem eksotičnim parkom in njegovimi z arborističnega vidika pomembnimi drevesi. Otvoritveni dogodek bo v znamenju nenavadnega koncerta za oktet rogov, v združeni izvedbi štirih hornistov Dresdenskih simfonikov in slovenskega kvarteta FourCor pod vodstvom dirigenta Simona Dvoršaka.