Gledališče Koper v novo sezono z dialogom, klasiko in menjavo vodstva

Kultura
, posodobljeno: 1. 06. 2026, 12:14

Gledališče Koper bo v sezoni 2026/2027 občinstvu ponudilo šest premiernih uprizoritev, prenovljen abonmajski program in nadaljevalo usmeritev v ustvarjanje prostora srečevanja, dialoga in premisleka o sodobnem človeku. Nova sezona pa bo tudi prelomna, saj bo po skoraj dveh desetletjih vodenja gledališča decembra krmilo prevzel Danijel Malalan, aktualna direktorica in umetniška vodja Katja Pegan pa zaključuje svoje dolgoletno obdobje na čelu osrednjega gledališča slovenske Istre.

Ivan Loboda, Katja Pegan in Danijel Malalan

Ivan Loboda, Katja Pegan in Danijel Malalan

Foto: Gledališče Koper

"Pred nami je še šest intenzivnih mesecev dela, ki jih v gledališču pričakujemo v odlični ustvarjalni in organizacijski kondiciji," je ob predstavitvi programa poudarila Katja Pegan. Spomnila je, da gledališče v prihodnjih mesecih čakajo številna gostovanja doma in v tujini, priprave na Borštnikovo srečanje, Festival Zlati lev ter poletna festivala Fuga in Pri svetilniku. Novo sezono tako predajajo občinstvu in prihodnjemu vodstvu kot "stabilno, odprto in ambiciozno gledališče".

Kurator sezone Ivan Loboda je pojasnil, da je repertoar nastajal kot odziv na razmere v sodobni družbi. Po njegovih besedah živimo v času politične negotovosti, družbenih razpok, vojn in osamljenosti, zato gledališče ne more ostati zgolj prostor zabave.

"Postaja eden redkih prostorov skupne prisotnosti, kjer lahko v drugem človeku ponovno prepoznamo sebe," je dejal. Izbrane predstave zato raziskujejo vprašanja bližine, dostojanstva in smisla v svetu, ki ga zaznamujejo odtujenost, hrup in nenehna pričakovanja.

Prvič se je v vlogi bodočega direktorja občinstvu predstavil tudi Danijel Malalan, ki bo mandat nastopil 1. decembra. Ob tem je poudaril, da želi nadaljevati uspešne prakse gledališča, jih nadgrajevati ter krepiti sodelovanja na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni. "Posebno pomembni ostajajo primorskost, večjezičnost in odprtost prostora, v katerem gledališče deluje in ustvarja svojo identiteto," je dejal.

V prihajajoči sezoni bodo premierno uprizorili šest novih produkcij. Na oder prihajajo Ledene slike finskega dramatika Kristiana Smedsa v režiji Ivana Lobode, Beckettova klasika Čakajoč Godota v režiji Jake Ivanca, avtorska družinska predstava Lepo je biti znanstvenik v režiji Renate Vidič, Strindbergova Gospodična Julija v režiji Yulie Kristoforove, otroška predstava Dvigni glavo, Kurt! v režiji Igorja Pavlovića ter Monologi za Paolo Borboni v režiji Katje Pegan.

Večerni abonma bodo poleg štirih koprskih produkcij dopolnile še gostujoče predstave. Med njimi bodo Kavarna Slovenskega stalnega gledališča Trst ter izbirne predstave Žival si!, Življenje v teatru, Sirote in Pet vrst tišine.

Pomemben del programa ostaja tudi mlado občinstvo. Gledališče bo pripravilo otroška abonmaja Mali oder in Mavrična ribica ter dijaški abonma.

Predvpis abonmajev za novo sezono bo potekal od 1. do 20. junija. V tem času bo gledališče pripravilo tudi sklop ponovitev Retrovizor, v okviru katerega bodo znova uprizorili nekatere najodmevnejše predstave minule sezone in izbrane gostujoče produkcije. Občinstvu bodo tako ponudili še zadnjo priložnost za ogled uspešnic, ki so zaznamovale letošnje gledališko leto.