Med vožnjo ni nevarna le uporaba telefona
Z nacionalno preventivno akcijo Osredotoči se na cesto Agencija za varnost prometa opozarja na nevarnosti motečih dejavnikov med vožnjo ter poziva k zbranosti in osredotočenosti voznika na cesto. Akcija se je začela včeraj in bo trajala do nedelje.
SLOVENIJA
> “Osnovni namen preventivne akcije je širšo javnost ozavestiti o tem, kako nevarni so zasloni in drugi motilci pozornosti oziroma vsa ravnanja, ki zmanjšujejo slušno in vidno zaznavanje ter zmožnost obvladovanja vozila. Tako je poleg uporabe telefona med vožnjo prepovedana tudi uporaba računalnikov, tablic, ličenje, prehranjevanje, poslušanje preglasne glasbe - vse, kar vpliva na varno udeležbo v cestnem prometu,” poudarja direktorica Agencije za varnost prometa mag. Simona Felser.
Neosredotočenost vodi v slabši reakcijski čas voznika, počasnejše zaznavanje prometne signalizacije in reagiranje nanjo, daljši zavorni čas, zmanjšano zaznavanje okolice in prometa, večje tveganje pri odločitvah, denimo zmanjšana varnostna razdalja, manjše prilagoditve razmeram na cesti in drugo.
Do konca septembra več kot 18.000 kršitev
Policisti so do 26. septembra zabeležili že 18.184 kršitev, povezanih z uporabo mobilnih telefonov med vožnjo in 7599 primerov voženj pod vplivom alkohola, kar je primerljivo z lanskimi podatki. V enakem obdobju lanskega leta so jih našteli 18.477 oziroma 8895. Med kršitelji prevladujejo vozniki osebnih vozil, povečuje se tudi število kršitev med vozniki e-skirojev in kolesarji.
“Ob tem ne naslavljamo le voznikov, ampak tudi ranljive udeležence v prometu; pešce, kolesarje, voznike (e-)skirojev in lahkih motornih vozil. Uporabo vseh motečih naprav (mobilnih telefonov, slušalk in drugih naprav) v prometu zato odsvetujemo tudi pešcem, ki nemalokrat zamišljeno in odsotno, s pogledom v zaslon stopijo na prehod ali kolesarsko stezo, ne da bi se prej prepričali, ali je to zanje varno. Ne glede na to, da imate na prehodu za pešce prednost, se pred prečkanjem vedno z očesnim stikom prepričajte, ali vas je voznik opazil,” je še opozorila Simona Felser.
Na zbranost voznikov slabo vpliva vrsta dejavnikov, od prehitre vožnje, čustev, utrujenosti in stresa. Vse to pa povečujejo tveganje za prometne nesreče. Na slabšo osredotočenost voznikov ne vpliva le uporaba telefonov, temveč tudi nastavljanje radia ali klimatske naprave, prehranjevanje, kajenje in ličenje. To so potrdili tudi rezultati ankete, ki jo je Agencija za varnost prometa (AVP) izvedla januarja letos
Policijski nadzor za varnejše ceste
V tem tednu poteka tudi skupna akcija evropskih prometnih policij ROADPOL Focus on the Road. Policija bo v tem času nadzirala uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav ter opreme (tablic, prenosnih računalnikov, slušalk), ki motijo voznikovo vidno ali slušno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Poleg tega bodo pozorni tudi na druge prekrške, predvsem tiste, povezane z izpostavljenimi udeleženci v prometu, pešci, (e-)kolesarji, vozniki e-skirojev.
Agencija za varnost prometa je januarja izvedla spletno anketo o prepričanjih in navadah voznikov. Rezultati so bili zaskrbljujoči, saj kažejo, da je pozornost voznikov na vožnjo prepogosto manjša, kot bi morala biti. Veliko voznikov vozi prehitro, med vožnjo telefonira, se liči in prehranjuje, ne prepoznava utrujenosti in vozi, čeprav so uživali alkohol. K izpolnjevanju ankete AVP vabi tudi letos.
Pošta Slovenije je izdala že tretjo v seriji znamk Varnost v prometu, s katero skupaj z AVP ozavešča o pomenu prometne varnosti za vse udeležence. Tematska znamka “Ne uporabljaj telefona med vožnjo!” javnost opozarja, da je uporaba telefona med vožnjo nevarna, saj zmanjšuje zbranost voznika ter zmožnost za spremljanje dogajanj na cesti in njeni okolici. Uporaba telefona med vožnjo ne pomeni le pogovora, pač pa tudi pošiljanje sporočil, brskanje po spletnih straneh in objavljanje na družabnih omrežjih.
“Med vožnjo se posvetimo le eni, najpomembnejši stvari - vožnji,” pozivajo na AVP.
Tuje raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon in ne na vožnjo. Pri hitrosti 60 km/h prevozi razdaljo več kot 83 metrov. Še večje tveganje pa je na avtocestah, kjer pri hitrosti 130 km/h v petih sekundah prevozi več kot 180 metrov, na hitri cesti pri vožnji 100 km/h pa prevozi 139 metrov.
Zakon o pravilih cestnega prometa med vožnjo prepoveduje uporabo mobilnega telefona v roki, dovoljena je le uporaba prostoročnega telefoniranja. AVP poudarja, da tudi prostoročna uporaba zmanjšuje pozornost voznika na samo vožnjo zaradi vsebine pogovora.
Ključno sporočilo preventivne akcije pa je, naj bodo vozniki in voznice osredotočeni na vožnjo, naj imajo pogled usmerjen na cesto, naj spremljajo dogajanje v prometu. Pomembno je tudi čustveno stanje, kako se počutimo, ko sedemo za volan, če smo utrujeni, zaspani ali pod pritiskom. “Nevarno je deliti cesto z nekom, ki je besen na ves svet,” še poudarjajo na AVP.