Andreja je štafeto predala Janji

Teden dni je mimo od uradnega začetka olimpijskih tekmovanj, ki potekajo že deset dni. Za zdaj je slovenski ulov ena kolajna, a je najžlahtnejša, ki odtehta tudi kakšno drugačnega leska. Včeraj popoldne jo je domov prinesla njena lastnica Koprčanka Andreja Leški in simbolično štafetno palico predala Korošici Janji Garnbret, veliki favoritinji v športnem plezanju. Ta je namreč Andrejo pozdravila na Brniku, preden se je vkrcala na isto letalo, ki je zlato Andrejo domov pripeljalo iz Pariza, a v nasprotno smer. Vključno z Janjo preostali glavni slovenski aduti prihajajo na tekmovališča v drugem tekmovalnem tednu.

Kljub bojaznim glede varnosti zaradi geopolitičnih napetosti igre tečejo mirno. Ob izjemnemu varnostnemu aparatu lahko gledamo sproščene igre, gledalci se kljub nadzorom ne pustijo motiti. Olimpijske igre običajno nimajo težav s praznimi dvoranami ali stadioni, toda letošnji obisk je presenetljiv, saj so dvorane polne že v predtekmovanjih. In ni pomembno, če so na igrišču velesile ali za širšo športno javnost manj zanimive reprezentance. Celo ob zgodnjih dopoldanskih tekmah je ljudi veliko, vzdušje pa je glasno in živahno.

Andreja Leški je simbolično štafetno palico predala Janji Garnbret. Ta je namreč Andrejo pozdravila na Brniku, preden se je vkrcala na isto letalo, a v nasprotno smer.

Kdor je bil v Parizu, ni mogel mimo mestnih znamenitosti, kjer so postavili montažna tekmovališča, ki jih bodo po koncu iger odstranili. Znamenitosti v TV prenosu dajejo dogajanju še dodatno imenitno kuliso. Organizatorjem je uspelo premagati vse največje izzive. Kljub slabi popotnici s sabotažami železniških linij hitrih vlakov noč pred otvoritvijo iger je uvodna deževna slovesnost minila nemoteno. Ni bilo tako atraktivno, kot bi bilo brez dežja, a vsaj za gledalce pred TV zasloni dovolj spektakularno. Manj seveda za premočene gledalce na prizorišču. Uspelo jim je izpeljati tekmovanje v triatlonu v reki Seni, ki so ga zaradi prevelike onesnaženosti prelagali iz dneva v dan. Zelo verjetno pa drugi del ambicioznega projekta, ki predvideva, da bi se po 100 letih v Seni lahko kopali tudi meščani, ne bo uresničen.

Rezultatsko gledano slovenski tekmovalci v prvem tednu večinoma niso navdušili, v veliki meri so dosežki celo zaostali za pričakovanji. V ekipnih športih se dobro držijo, je pa očiten padec v judu (z izjemo uspeha Leškijeve), nekoč paradnima kajaku in kanuju na divjih vodah, v namiznem tenisu je še šlo do malo močnejših tekmecev, lokostrelci so igre končali takoj, v plavanju je svetovni vrh daleč. Nastop sta glede na klavrno stanje v tem športu upravičila veslača. A kot zapisano, nekaj adutov je še v ognju.


Preberite še


Najbolj brano