Najslajše zmage so za gost(itelj)e iger
Vroča gostovanja so najboljša, zmage pa najslajše. Morda bo lahko kaj več o tem s časovne distance povedala tudi zlata judoistka Andreja Leški, ki je Sloveniji v torek prinesla prvo medaljo v francoski prestolnici. Po napovedih ne zadnjo. Olimpijske igre so z ostalimi velikimi tekmovanji po številnih parametrih neprimerljiv dogodek, na katerem je podpora športnikom globalna, pa vendar prednosti domačega terena ni mogoče zanemariti. Gostitelji ga praviloma dodobra izkoristijo in občutno dopolnijo zakladnico odličij. Tako bo predvidoma tudi v Parizu.
Francija sodi med tradicionalno športne nacije, po vrsti kazalcev tudi globalne (vele)sile. Navsezadnje je pripravila že olimpijske igre leta 1900. ko se je lahko pohvalila z bogato bero uspehov. Nov vrhunec naj bi prinesli dnevi do 11. avgusta. ko bo padel zastor na 33. poletne olimpijske igre. Po projekcijah medalj, ki jo je red začetkom največjega športnega festivala opravila ena izmed analitskih hiš na podlagi rezultatov z velikih tekmovanj v zadnjem olimpijskem ciklu od Tokia naprej, naj bi vrh zasedle Združene države Amerike pred najbližjima zasledovalkama Kitajsko in Veliko Britanijo.
Vroča gostovanja so najboljša, zmage pa najslajše. Morda bo lahko kaj več o tem povedala tudi zlata judoistka Andreja Leški, ki je Sloveniji prinesla prvo medaljo v Parizu.
Združeno kraljestvo bi tako nadomestilo tretjo najbolj trofejno državo s prejšnjih iger leta 2021, Rusijo, ki v Parizu tekmuje z močno okrnjenim zastopstvom. Veliki skok naprej so analitiki napovedali Franciji. Število medalj naj bi v primerjavi s Tokiem skoraj podvojila, zlata odličja pa potrojila. Leta 2021 je osvojila deset najžlahtnejših odličij, v Parizu naj bi jih 29. No, v enem zlatem pričakovanju ji je načrte prekrižala prav slovenska predstavnica.
Če je Nicolas Gestin v slalomu na divjih vodah, kjer so se dobesedno zaprla vrata do zmagovalnih stopničk branilcu naslova med kanuisti Benjaminu Savšku, odpihnil vso konkurenco, pa tako želene zlate medalje na domačem prizorišču ni uspelo osvojiti Clarisse Agbegnenou. Ena od najbolj markantnih osebnost Francije na igrah v Parizu je na žalost 8000 navijačev v polfinalu klonila pred Andrejo Leški in tako ni ubranila naslova iz Tokia. Potolažila se je z bronastim odličjem.
Danes bo stopila na tatami še ena legenda juda, s katerim se v Franciji denimo ukvarja 500.000 ljudi v več kot 5700 klubih. Tedy Riner je na otvoritveni slovesnosti pariških iger prižgal olimpijski ogenj, če bo izjemno bogati zakladnici odličij dodal še eno (zlato) medaljo, bo gotovo še enkrat več zanetil navdušenje francoskih navijačev. Skoraj istočasno pa bi ga lahko v neposredni bližini pogasili slovenski odbojkarji, ki se bodo pomerili z gostitelji in branilci naslova.