Olimpijska abeceda

S sinočnjim odprtjem olimpijskih iger v Parizu se tudi uradno začenja osrednji globalni športni dogodek leta. Objavljamo abecedni pregled poudarkov iger, ki bodo potekale tri vikende oziroma do 11. avgusta.

Predsednica komisije športnikov Mednarodnega olimpijskega 
komiteja (MOK) Emma Terho in predsednik MOK Thomas Bach s 
štafetama olimpijskega ognja. Foto: Xinhua/STA
Predsednica komisije športnikov Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Emma Terho in predsednik MOK Thomas Bach s štafetama olimpijskega ognja. Foto: Xinhua/STA

A - Atletika. Atletika velja za kraljico športa, veliko pozornosti pa je vedno namenjene najhitrejšim Zemljanom. V ospredju moškega sprinta bo ameriški atlet Noah Lyles, ki bo naskakoval štiri zlate olimpijske medalje na enih igrah, s čimer bi presegel legendarnega Jamajčana Usaina Bolta. Pri ženskah bodo vse oči uprte v jamajško atletinjo Shelly-Ann Fraser-Pryce, ki velja za najboljšo sprinterko vseh časov in za katero bodo to zadnje olimpijske igre.

B - Brejking. Največja novost olimpijskega programa je novi šport brejking, ki naj bi povečal zanimanje za igre pri mladih. Brejking so prvič predstavili na poletnih mladinskih olimpijskih igrah v Buenos Airesu leta 2018, v Parizu pa bo ples doživel olimpijski prvenec. Tekmovanje za naslov olimpijskega prvaka obsega dva dogodka - po enega za moške in ženske -, kjer se bo po 16 fantov in deklet s prav posebnimi umetniškimi imeni pomerilo v solo nastopih.

Olimpijske igre veljajo za največji športni dogodek. Na letošnjih igrah se predstavlja 10.714 športnikov, ki zastopajo 206 nacij, od tega 54 afriških, 48 evropskih, 44 azijskih, 41 ameriških, 17 oceanskih.

C - Cestno kolesarjenje. Slovenske barve bodo zastopali Jan Tratnik, Matej Mohorič, Luka Mezgec in Domen Novak. Sprva je bil za odhod v Pariz predviden tudi prvi zvezdnik tega športa Tadej Pogačar, ki je v začetku tedna nastop zaradi prevelike utrujenosti odpovedal. Na igrah ne bo niti zadnjih olimpijskih prvakov v kronometru in cestni dirki, slovenskega asa Primoža Rogliča in Ekvadorca Richarda Carapaza.

Č - Čeh. Metalec diska Kristjan Čeh bo prvo slovensko ime na atletskem prizorišču Stade de France. Za 25-letnega atleta, ki je v zadnjih letih osvojil štiri odličja na velikih tekmah in več zmag na diamantnih ligah, bo to drugi olimpijski nastop, potem ko je bil v Tokiu 2020 peti.

Gostitelj 33. poletnih olimpijskih iger je Pariz, najboljše športnike sveta gosti tretjič po letih 1900 in 1924. Pariz se tako pridružuje Londonu, ki je olimpijske igre tretjič gostil leta 2012, medtem ko bo naslednji gostitelj iger čez štiri leta, Los Angeles, poletne igre prav tako organiziral tretjič

D - Devetdeset. Letošnja slovenska olimpijska odprava šteje rekordnih 90 športnikov, od tega 44 športnic in 46 športnikov, ki bodo tekmovali v 17 panogah. Pred tem je bilo največ slovenskih športnikov na igrah v Atenah 2004, in sicer 79.

E - Eifflov stolp. V neposredni bližini ene največjih znamenitosti mesta luči bodo potekali boji v odbojki na mivki. Letošnji zmagovalci bodo prejeli tudi delček stolpa v spomin, saj bo vsaka medalja vsebovala 18 gramov železa, odstranjenega med zadnjo obnovo stolpa leta 2010.

F - Francozi. Francozi se želijo na domačih igrah prebiti med peterico najuspešnejših držav. Francoskih zvezdnikov na igrah bo veliko. Od plavalca Leona Marchanda, petkratnega svetovnega prvaka, do judoista Teddyja Rinerja, ki bo napadal tretje posamično zlato v odprti moški konkurenci, in košarkarske reprezentance, prvič na OI z enim najobetavnejših košarkarjev na svetu, 20-letnim Victorjem Wembanyamo.

G - Golf. Slovenija bo v ženski konkurenci golf turnirja letos imela kar dve predstavnici, Ano Belac in Pio Babnik, ki bo na OI nastopila drugič. V Tokiu je danes 20-letna Babnikova zasedla 34. mesto, na igrišču Golf National jugozahodno od Pariza pa samozavestno napoveduje boj za medaljo.

H - Hiša. Slovenska hiša bo v času olimpijskih iger, med 27. julijem in 11. avgustom, predstavljala informacijsko, predstavitveno in prireditveno središče Slovenije za francosko in svetovno javnost ter za obiskovalce iz Slovenije. Hiša se nahaja v pariškem parku La Villette, pri Olimpijskem komiteju Slovenije pa pravijo, da gre za največjo izvedbo slovenske hiše od leta 1992.

I - Igre. Olimpijske igre veljajo za največji športni dogodek. Na letošnjih igrah predstavlja 10.714 športnikov, ki zastopajo 206 nacij, od tega 54 afriških, 48 evropskih, 44 azijskih, 41 ameriških, 17 oceanskih. Ruski in beloruski športniki bodo nastopali pod nevtralno zastavo olimpijskega komiteja, na igrah pa se bo predstavila tudi olimpijska ekipa beguncev.

J - Janja. Slovenska športna plezalka Janja Garnbret, ki je pred tremi leti v Tokiu postala prva olimpijska zmagovalka kombinacijske tekme športnega plezanja, bo tudi v Parizu prva favoritinja za zmago na kombinacijski tekmi balvani/težavnost, medtem ko je hitrostno plezanje letos samostojna disciplina. Dvanajstkratna dobitnica zlata na svetovnih in evropskih prvenstvih tudi v Pariz odločno napoveduje zlato kolajno.

K - Košarka. Več kot tri desetletja po “sanjskem moštvu” je ameriška košarkarska reprezentanca na čelu z LeBronom Jamesom in Stephenom Curryjem znova izrazita favoritinja za novo zlato odličje. Za zdaj imajo ZDA z moških olimpijskih košarkarskih turnirjev skupno 19 medalj, od tega 16 zlatih. Na stavnicah Američanom sledijo Kanadčani, Francozi in Srbi z Nikolo Jokićem, trikratnim najkoristnejšim igralcem lige NBA.

L - Leški. Slovenske judoistke ljubitelje športa s kolajnami razvajajo vse od olimpijskih iger 2004 v Atenah. V Parizu bo Slovenijo zastopalo šest judoistov, glavno orožje pa bo Andreja Leški v kategoriji do 63 kg, ki je v letih 2023 in 2024 osvojila dve odličji na evropskem prvenstvu, lani pa je postala tudi svetovna podprvakinja.

M - Marseille. Domači stadion nogometnega kluba Marseille bo med OI gostil nekaj nogometnih tekem, marina v Marseillu na južni obali Francije pa bo gostila boje v jadranju, tudi z velikim slovenskim upom za kolajno Tonijem Vodiškom v formuli kite.

N - Novak. Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković bo na peščenih igriščih Roland Garrosa poskušal osvojiti eno redkih lovorik, ki mu še manjka v bogati karieri - zlato olimpijsko medaljo. Čeprav je, potem ko si je osmini finala grand slama na igriščih Rolanda Garrosa poškodoval koleno, prestal manjši operativni poseg, je že v Wimbledonu znova pokazal svojo moč in se prebil vse do finala, kjer pa je moral priznati premoč Špancu Carlosu Alcarazu.

O - Odličje. Na igrah bodo skupno razdelili 329 kompletov odličij v 32 panogah. 152 kompletov kolajn je rezerviranih za športnice, 157 za športnike, medtem ko bodo 20 kompletov medalj podelili v mešanih tekmah. V primerjavi z zadnjimi igrami v Tokiu 2020 bodo razdelili deset kompletov medalj manj, v primerjavi s prvimi igrami moderne dobe, ki so bile v Atenah leta 1896, pa kar 286 več.

P - Pariz. Gostitelj 33. poletnih olimpijskih iger je Pariz, najboljše športnike sveta gosti tretjič po letih 1900 in 1924. Pariz se tako pridružuje Londonu, ki je olimpijske igre tretjič gostil leta 2012, medtem ko bo naslednji gostitelj iger čez štiri leta, Los Angeles, poletne igre prav tako organiziral tretjič. Skupno z zimskimi olimpijskimi igrami pa bo Francija šestič gostiteljica iger.

R - Rokomet. Slovenija bo letos zgodovinsko zastopana tako v moškem kot ženskem delu rokometnega turnirja. Rokometaši bodo na OI nastopili četrtič po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Rio de Janeiru 2016, medtem ko so rokometašice v četrtek doživele svoj olimpijski krst in s tem postale prva slovenska ženska ekipa z nastopom na igrah v kolektivnih športih. Rokometaši, ki so pred 24 leti kot prvi med ekipnimi športi v Sloveniji nastopili na poletnih olimpijskih igrah, bodo v Parizu skušali izboljšati šesto mesto iz Brazilije.

S - Slovesnost. Rdeči niti sinočnje uvodne slovesnosti iger, ki jo je režiral gledališki režiser Thomas Jolly, znan predvsem po svojem rock-opera muzikalu Starmania, sta bili ljubezen in raznolikost. Odprtje iger prvič v zgodovini ni potekalo na stadionu, ampak na reki Seni in ob njej, kar se sklada s sloganom dogodka Games Wide Open (Široko odprte igre).

Š - Šved. Armand Duplantis zadnja leta prevladuje v skoku s palico, pri čemer je že sedemkrat izboljšal svetovni rekord. Šved pred Parizom ne razmišlja o ničemer drugem kot o ponovitvi zlata iz Tokia. To nisit ni presenetljivo glede na to, da je slavil tudi na letošnjem evropskem prvenstvu v Rimu in dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.

T - Tahiti. Tekmovanja v deskanju na valovih bodo potekala več kot 15.000 kilometrov stran od Pariza v vasici Teahupo'o na otoku Tahiti, ki je del Francoske Polinezije, sicer francoskega čezmorskega teritorija.

U - Urnaut. Na olimpijskem turnirju bodo letos prvič nastopili tudi slovenski odbojkarji. Olimpijski nastop je krona uspehov zadnjega desetletja za generacijo na čelu z dolgoletnim kapetanom Tinetom Urnautom. Slovenci bodo uvodno tekmo turnirja odigrali 28. julija s Kanadčani, nato pa v predtekmovanju sledita še obračuna s Kanadčani in domačini Francozi.

V - Vodja. Vodja slovenske olimpijske odprave v Parizu je nekdanji rokometaš in direktor rokometnih reprezentanc Uroš Mohorič, ki na Olimpijskem komiteju Slovenije zaseda mesto namestnika generalnega sekretarja in direktorja za področje športa.

Z - Zastavonoši. Slovenski zastavonoši na odprtju 33. modernih poletih olimpijskih iger sta bila rokometašica Ana Gros in kanuist Benjamin Savšek. Mednarodni olimpijski komite je pred olimpijskimi igrami v Tokiu odločil, da mora vsaka država imeti dve zastavonoši, moškega in žensko. Pred tremi leti sta bila zastavonoši kajakašica Eva Terčelj in namiznoteniški igralec Bojan Tokić.

Ž - Žlahtnost. Slovenski športniki so v Tokiu pred tremi leti osvojili tri najžlahtnejša odličja ter po eno srebrno in bronasto. Odgovor na to, koliko medalj si bodo slovenski športniki priborili letos in kakšna bo njihova žlahtnost, bodo dali dnevi do 11. avgusta, ko bo v večernih urah padel zastor nad igre. KD


Najbolj brano