Burja bo očistila ozračje, sluzi je na površju morja vse manj

Včerajšnji pogled na Piran z morja Foto: Ivo Valenčič
Včerajšnji pogled na Piran z morja Foto: Ivo Valenčič

ISTRA > Morje niti včeraj zaradi sluzastih zaplat ni bilo vabljivo za kopanje. Fotografije, ki jih je s pomočjo drona posnel naš sodelavec Branko Koprivec, zelo nazorno kažejo, da včerajšnji prvi poletni dan ni bil v barvah poletja, torej rumene in modre barve, temveč v rumeno-rjavih odtenkih.

V tolažbo lahko povemo, da so danes zaplate sluzi na površini morske gladine že manjše, saj so jih razbili valovi. Začelo je namreč pihati, burja pa naj bi se okrepila s sobote na nedeljo ter trajala do torka, kar bo očistilo morje in nekoliko znižalo njegovo temperaturo ter tudi očistilo rumeno ozračje.

Sluzi kljub temu ne bodo izginile, pač pa se bodo le potopile na dno. Kot nam je v začetku tedna pojasnil biolog dr. Borut Mavrič, vodja Morske biološke postaje Piran, težave šele prihajajo. “Ko začne sluz razpadati in se usede na morsko dno, to povzroči pomanjkanje kisika za organizme, ki živijo na dnu. Popolno pomanjkanje kisika bi lahko povzročilo resno ekološko škodo in pomor morskih organizmov. Sluz se usede na morsko dno, tam se razgrajuje, voda pa v tej plasti preneha krožiti. Ker ni menjave vode, se poveča poraba kisika,” je pojasnil Mavrič.

Nekateri morski organizmi se zaradi pomanjkanja kisika že umikajo z dna v višje dele. Mavrič je, denimo, posnel fotografijo morske kumare, ki je zlezla na vrh lupine poginulega leščurja.

Do sluzenja, ki smo mu priča že teden dni, je verjetno prišlo zaradi bistveno nižje slanosti morja, saj je močno deževalo, večje količine sladke vode pa so v morje prinesle tudi reke, kot sta Soča in Pad.


Najbolj brano