Ste vedeli, da lahko vadba na telo vpliva tudi negativno?

Kaj se dogaja z vašim telesom med gibanjem? Predstavljamo pet najpogostejših negativnih učinkov telovadbe in seveda rešitve zanje.

Pri bolečinah v vratu naj joga postane del vašega vsakdana. Foto: Profimedia
Pri bolečinah v vratu naj joga postane del vašega vsakdana. Foto: Profimedia

Je vaše telo videti skoraj takšno kot telo navijačice, vaš obraz pa vse bolj spominja na zguban papir? Zaradi pretirane vadbe je telo izpostavljeno oksidativnemu stresu, ki škoduje kožnim celicam, kar povzroča gubice. Kakšna je rešitev? Vaš osebni zdravnik vam lahko svetuje glede tega, koliko oksidativnega stresa lahko vaše telo prenese in koliko antioksidantov potrebuje, da se ponovno postavi na noge. V boju proti oksidativnemu stresu pa pomaga tudi resveratrol. Najdemo ga v koži grozdja, borovnic, jagod in ribeza.

Več telovadbe, bolj povešene prsi

Prvi rezultati redne vadbe so že vidni - vaše telo je vitko in bolj čvrsto, česar pa na žalost ne morete trditi za svoje prsi. S telovadbo ne boste oklestili le centimetrov, ampak tudi čvrstost svojih prsi, koža pa bo ostala raztegnjena. Vsakič ko z nogo zadenete ob tla, se kolagenska vlakna v koži raztegnejo. Sčasoma pa izgubijo prožnost in s tem sposobnost, da bi se vrnila v prejšnje stanje. Zato vam priporočamo, da si po vsakem prhanju 60 sekund masirajte prsi, s čimer boste izboljšali elastičnost kože. Če to ne pomaga, pa je edina rešitev, da sprejmete svoje telo takšno, kot je.

60

sekund masirajte prsi po vsakem prhanju, s čimer boste izboljšali elastičnost kože in preprečili povešenost prsi

Izbruh mozoljev

Po vadbi bi morala vaša koža sijati od zdravja, namesto tega pa je posuta z mozolji. Mozolji pogosto izbruhnejo pri ljudeh, ki so spet začeli vaditi po dolgem času To je zato, ker se nam v času neaktivnosti strupi nabirajo pod kožo, vadba pa nato spodbuja njihovo izločanje, kar se izraža v obliki kožnih nepravilnosti, kot so mozolji. Za čiščenje obraza in telesa zato pred vadbo in po njej uporabite kozmetične preparate na osnovi olja. Uspešna je tudi masaža ušesnih mečic in vratu, ki spodbuja izločanje strupov iz telesa.

Vadba in življenjski slog

Ukvarjanje z jogo ne pomeni nujno obiskovanja tečajev oziroma dolgih treningov. Tudi če imate na voljo le nekaj minut, je joga krasna izbira, med drugim tudi za tiste, ki vas mučijo bolečine v vratu. Obstaja ogromno jogijskih vaj oziroma položajev, ki so namenjeni prav razbremenitvi tega dela telesa. Poskušajte si torej vsak dan vzeti nekaj minut za jogo. Zagotovo boste začeli kmalu opažati, da imate bistveno manj težav z otrdelim, zakrčenim vratom. Ne glede na to, kaj počnete, je pomembno, da čim pogosteje vsaj malce spremenite položaj. V nasprotnem primeru se poveča nevarnost za bolečine v vratu - seveda pa tudi v drugih delih telesa. Poskrbite torej za čim več krajših odmorov, ki jih je najbolje izkoristiti za hitro razgibavanje oziroma nekaj razteznih vaj.

Vaš osebni zdravnik vam lahko svetuje glede tega, koliko oksidativnega stresa lahko vaše telo prenese in koliko antioksidantov potrebuje, da se ponovno postavi na noge.

Mozolji

Da preprečite njihov nastanek, za čiščenje obraza in telesa pred vadbo ter po njej uporabite kozmetične preparate na osnovi olja.

Obrazne gubice

Zaradi pretirane vadbe je telo izpostavljeno oksidativnemu stresu, ki škoduje kožnim celicam, kar povzroča gubice.


Najbolj brano