Nikar ne ignorirajte bolečin, na katere opozarjajo ledvice
Ledvice imajo osrednjo vlogo pri uravnavanju krvnega tlaka in ravni elektrolitov v telesu, ki so pomembni za normalen srčni ritem. Če ledvice delujejo slabo, se v telesu zadržujejo snovi, ki ga zastrupljajo.
Okvara ledvic se lahko pokaže z zmanjšano količino izločenega seča. Bolnik je žejen, ima nizek krvni tlak in hiter srčni utrip, počuti se slabo in je telesno šibek. Pri okužbi ledvic se pojavijo zvišana telesna temperatura, tope bolečine v ledvenem predelu, voda peče in je neprijetnega vonja. Pri ledvičnih kamnih je voda lahko tudi krvava. Nenadna enostranska zapora odtoka seča v sečevodu povzroči hude krčevite bolečine v predelu sečevoda na eni strani trebuha. Če seč zastaja v sečnem mehurju, se ta razširi in se zatipa v predelu nad sramno kostjo.
Preventivni ukrepi za zdrave ledvice
Prenehanje kajenja je največ, kar lahko naredite za srce in ledvice. Kajenje upočasni pretok krvi v ledvicah. Vzdržujte normalen krvni tlak, holesterol v krvi in krvni sladkor, prav tako se trudite vzdrževati normalno telesno težo. S svojim zdravnikom se pogovorite o vašem indeksu telesne mase in ugotovite, kaj je za vas primerno. Jejte zdravo hrano, izogibajte se nasičenim maščobam in slani hrani. Pijte dovolj tekočine, alkohol pa le redkokdaj. Bodite telesno dejavni vsaj po 30 minut od štiri- do petkrat na teden. Že pol ure hoje na dan je dovolj.
Dovolj tekočine
Bolezen ledvic se pogosto pojavi tudi pri tistih, ki ne pijejo dovolj tekočine in protibolečinske tablete uživajo brez nadzora.
Ne jemljite redno proti bolečinskih zdravil. Kritični so predvsem nesteroidni antirevmatiki ali nesteroidna protivnetna zdravila, ki se dobijo tudi brez recepta. Občasno jemanje ne škodi, če ste sicer zdravi. Če pa ste starejši in imate bolno srce, jetra ali ledvice, se z zdravnikom pogovorite, kaj bi lahko jemali namesto teh zdravil.
Zelišča za mehur in ledvice
Med najbolj znanimi zdravilnimi zelišči za odvajanje vode iz telesa so zagotovo brinove jagode, saj močno pospešujejo izločanje tekočin, razkužujejo in spodbujajo presnovo, zelo primerne so tudi za čiščenje krvi ter pomagajo pri protinu in revmatičnih obolenjih.
30
minut na dan, vsaj štirikrat na teden, najdite čas za vadbo!
Priprava čaja: čajno žličko brinovih jagod prelijemo s skodelico kropa. Vsak dan popijemo eno skodelico zjutraj, eno pa zvečer.
Tudi regrat odlično pospešuje presnovo, še posebej učinkovit je prav pri težavah z ledvicami, dobro pa se obnese tudi pri revmatičnih težavah in protinu.
Ne pozabite na regrat, ki pospešuje presnovo in je učinkovit tudi pri težavah z ledvicami.
Listi brusnic
Listi brusnic so nepogrešljivi pri vnetnih boleznih mehurja. Čaj si pripravimo tako, da dve čajni žlički zdrobljenih posušenih listov prelijemo s hladno vodo, pustimo stati deset ur, nato pa precedimo. Vsak dan popijemo dve skodelici segretega čaja.
Pazite na svoje ledvice!
Ledvice vsako minuto prefiltrirajo od 1000 do 1200 mililitrov krvi, zato le pazite nanje! Akutna okvara ledvic pomeni nenadno poslabšanje delovanja ledvic, kar se zgodi zelo hitro, lahko že v nekaj urah ali dneh. Vzroki so različni, od motene prekrvitve ledvic, bodisi zaradi hudega znojenja, driske ali bruhanja, do nenadne izgube večje količine krvi, popuščanja srca, poslabšanja ciroze jeter ali nenadnega znižanja krvnega tlaka.
Okvara ledvic se lahko pokaže z zmanjšano količino izločenega seča.
Kronična ledvična bolezen pa poteka kot večmesečno ali večletno postopno odpovedovanje ledvic. Ko odpovedo, je potrebno čiščenje krvi, čemur pravimo hemodializa ali trebušna dializa, morda je treba tudi presaditi ledvico. Na žalost je kronična ledvična bolezen zelo pogosta. V razvitem svetu je posledica nezdravega prehranjevanja, debelosti in pomanjkanja gibanja. Ima jo kar vsak deseti človek. Pri kronični ledvični bolezni je tudi tveganje za srčne bolezni in prezgodnjo smrt kar trikrat večje. Številni ledvični bolniki niso seznanjeni s tem, da lahko zato doživijo srčni infarkt ali možgansko kap. Kopičenje strupov v telesu in moteno izločanje hormonov namreč zelo slabo vplivata na srce, krvni tlak se zviša, to pa debeli stene žil, in tako se kri skoznje vse težje pretaka.