Predsednik Pahor je držal obljubo
Istra
18. 03. 2015, 12.34
, posodobljeno: 01. 11. 2017, 00.11
“Naša osnovna šola kliče se Gračišče, kdor je ne najde, na karti jo poišče,” se glasi verz iz himne Osnovne šole Istrskega odreda Gračišče, kjer letos obeležujejo 60. obletnico ustanovitve. Slovesnosti ob pomembni prelomnici se je včeraj udeležil tudi predsednik države Borut Pahor in tako držal obljubo, ki jo je ob pogovoru pred časom dal enemu od učencev na dnevu odprtih vrat v predsednikovem uradu.
GRAČIŠČE
> Ravnateljica OŠ Istrskega odreda Gračišče Vanja Košpenda ponosno pove, da je njihova šola srce in duša za vseh 30 večjih in manjših zaselkov v dveh krajevnih skupnostih, Gradinu in Gračišču. “Otroci radi prihajajo v šolo tudi zaradi vrstniškega druženja. Prav zato upam, da obstoj naše šole ne bo nikoli pod vprašajem,” se nadeja.
V šolo je vpisanih 111 otrok
Letos šolo obiskuje 111 učencev in 50 otrok v vrtcu, ki deluje pod njenim okriljem. Kljub trendu priseljevanja na podeželje za zdaj ni opaziti večjega pritiska na vpis v to šolo, ugotavlja ravnateljica. “Res je, stavba ima že 60 let, ampak bolj kot je stara, lepša je. Pred desetletjem so v koprski občini poskrbeli za temeljito obnovo stavbe, pred petimi leti pa še za ureditev dodatnih učilnic na podstrešju,” spomni.
Kljub temu, da je šola majhna in precej oddaljena od mestnega jedra, si v njej prizadevajo, da učencem omogočijo udeležbo v bogati paleti kulturnih dejavnosti, je ponosna ravnateljica. Včasih bi si želeli mnogo tistega, kar je v mestih, a Košpendova pravi, da so prav v tem prostoru našli veliko svojega. “Prizadevamo si, da ustvarjanje temelji na ohranjanju kulturne dediščine, istrskih običajev in narečja, ki bogatijo naše okolje. To vrednoto prepoznavata tudi lokalna skupnost in širše okolje, zato nas vabijo k sodelovanju in zaupajo oblikovanje kulturnih programov,” navaja.
Ponosni na naziv Kulturna šola
Prepričana je, da življenja in dela na šoli ne narekuje zgolj obvezni šolski program, temveč učiteljevo poslanstvo, kot je učenje in posredovanje znanja učencem na različne načine. Meni, da učencem omogočajo številne dejavnosti, v katerih lahko razvijajo in nadgrajujejo svoje specifične nadarjenosti. “Gremo v pravo smer. V naših programih veliko energije posvečamo trem paradnim konjem, gledališkemu krožku, plesu in zborovskemu petju. Za svoje delo smo med drugim prejeli naziv Kulturna šola 2012-2015, ki nam ga je podelil Javni sklad kulturnih dejavnosti, in naziv Naj kulturna šola,” je zadovoljna Košpendova. NH